Κλειστό Θέμα
Σελίδα 17 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 7 13 14 15 16 17 18 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 321 έως 340 από 353

Θέμα: Final 4 Ημιτελικός: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - Anadolu Efes

Προεπιλογή

Ολυμπιακός είμαστε. Ποτε μα ποτε δεν είχαμε την τύχη με το μέρος μας.
    Πάρτε το απόφαση.
    Όπως ποτε μα ποτε δεν πετύχαμε κάτι όταν παμε με πανηγύρι. Και αυτό είναι ελληνικό φαινόμενο.
    Τουλάχιστον μας τελείωσε και η καραμέλα του δεν έχουμε παίξει εντός έδρας κλπ.

Όσο περνάνε οι μερες είναι προφανές ότι το ματς το χάσαμε από μόνοι μας.
    Λάθη παικτών, προπονητή κλπ.
    Κακό ανακάτεμα παικτών, τίποτα out of the box, κόλλημα στο Βεζενκοφ που σερνόταν, ποικιλίες ντορσευ και χαμένες βολές, Σλούκας χωρίς καθαρό μυαλό, λάθος άμυνα και σαν προσέγγιση όσο και σαν θέση αμυνας και προσπάθεια στο τέλος.
    Σαν σε προπόνηση το παίρνει το σουτ ο Μισιτς και αναμενόμενα το βάζει. Καμία έκπληξη.
    Και καμία σούπερ ομάδα η Εφες. Κόλος στα τρίποντα, 2-3 ύπουλα σφυρίγματα (οι περισσότεροι συνηθισμένοι από Α1 οτιδήποτε πλην σφαγής το θεωρείτε καλό), και κυνική εκμετάλλευση των λαθών μας.

Μην βρίσκετε δικαιολογία στα μπατζετ και στα ρόστερ. Σε μονο ματς δεν παίζουν τόσο ρόλο.

Υπό άλλες συνθήκες θα μπορούσε κάποιος να γκρινιάζει τρελα και δικαιολογημένα.

Αλλά σε μια χρονια που ξεκινας με έναν μόνο έτοιμο και με εμπειρία παίκτη και προσπαθείς να φτιάξεις κορμό και ενώ έχεις ήδη ξεπεράσει τον αρχικό σου στόχο δεν χωραει γκρίνια.
    Μόνο ένα γαμωτο γιατί χάθηκε μια μεγάλη ευκαιρία, που δεν είναι αυτονόητο ότι θα ξανά έχεις σύντομα ετσι όπως πάει η Ευρωλίγκα παρα την έξοδο των Ρώσων. Είδαμε ποσο δύσκολα μας παίδεψε η πρωτάρα Μονακό.

Η ομάδα έχει τουλάχιστον την ευκαιρία να κάνει το αυτονόητο στους τελικούς ειδικά απέναντι σε αυτό το βαζελο (αν ήταν ανταγωνιστικός φέτος δεν ξέρω πάλι με ποιο τρόπο θα μας έπαιζε ξανά ασχημο παιχνίδι η μοίρα).
    Τυχόν αποτυχία φοβάμαι ομως οτι θα τα γκρεμίσει όλα ξανά γιατί η υπομονή δεν είναι μια από τις αρετές των Ελλήνων.
    Και εκεί θα είναι διπλό κρίμα γιατί η ομάδα θα πέσει έτσι θύμα της ίδιας της επιτυχίας της και των προσδοκιών μου δημιούργησε ειδικά σε μια χρονια που η μπάλα μας ταλαιπώρησε τα μάτια και στραφήκαμε ξανά στο μπάσκετ.

Minar thunder Το avatar του χρήστη blue edwards
    Περιοχή
    Ιn the paint ...

Προεπιλογή

Παντως σε οτι αφορα τις ηττες μας σε φαιναλ φορ ( με εξαιρεση τελ αβιβ και προχθες ) εγιναν απο καλυτερες ομαδες .

Καποιες απο αυτες πονεσαν ιδιαιτερα και η παραδοχη εγινε αρκετα αργοτερα αλλα ηταν καλυτερες ομαδες .

Μπανταλονα και η προχθεσινη εφες θα αφησουν πικρια φορεβα .
    watermarking digital steganography

Ειμαι το νουμερο 8 , ολοι με ξερουνε με αυτο .

Περιοχή
    Βέροια

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dexter Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπες τοτε να δεις φιλε ποσα final-4 και ποσες κατακτησεις εχουν η Τσσκα, η Ρεαλ, η Μακαμπι και η Μπασκονια εκτος της Μπαρτσελονα.
    Με την ιδια λογικη αν δεν ηταν και ο Κορνηλιος θα ειχαμε αλλη μια κουπα στη φαρετρα μας!

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Ο Κορνήλιος μας έφταιγε εκεί ή ότι χάναμε μόνοι μας τα πάντα, από ελεύθερες βολές μέχρι απανωτά λέι απ.

Ορίστε και οι κατακτήσεις.

Από το 2000 μέχρι το 2019 (το 2020 δεν είχαμε Final Four λόγω του κορωνοϊού), η Ευρωλίγκα μοιράστηκε επίσης σε 8 κλαμπ. Αν προτιμάτε 9, αν υπολογίσουμε και τον τίτλο της Μακάμπι στη Σουπρολίγκα του 2000-2001. Αλλά εδώ μιλάμε για την Ευρωλίγκα, με τη σύγχρονη μορφή της, οπότε θα πάμε με τους 8 που πήραν τον τίτλο σε 19 ολοκληρωμένες διοργανώσεις: Παναθηναϊκός, ΤΣΣΚΑ (από 4), Μακάμπι (3), Ολυμπιακός), Μπαρτσελόνα, Ρεάλ (από 2), Φενέρμπαχτσε και Βίρτους Μπολόνια (από 1). Προφανώς μιλάμε για ίδιο αριθμό στο σύνολο, αλλά σε περισσότερες (σχεδόν διπλάσιες) διοργανώσεις.

✍ Αν θέλετε και σε επίπεδο χωρών, ο τίτλος μοιράστηκε από το 1980 μέχρι το 2000 σε 6 χώρες: Ιταλία (6), Κροατία (5), Ελλάδα (3), Ισπανία (2), Σερβία (1), Λιθουανία (1). Η αντίστοιχη ανάλυση του 2000-2020 βρίσκει 5 χώρες να έχουν πάρει το τρόπαιο ως εξής: Ελλάδα (6), Ρωσία (4), Ισπανία (4), Ισραήλ (3), Ιταλία (1), Τουρκία (1).

Και για να το πούμε και αλλιώς, επειδή οι 2 σερί που πήραμε μόνο ομάδα δεν είχαμε κάνει για να τις κυνηγήσουμε καν, αλλά ήταν μία κατάσταση ανάγκης, που ουσιαστικά διαλύσαμε το τμήμα και είπαμε πάμε απλά για τη συμμετοχή και έκανε το θαύμα του ο Ντούντα. Από εκεί και ύστερα σε όσα final four πήγαμε τον ήπιαμε, από τότε που ξεκίνησε το νέο format της Euroleague

Προεπιλογή

Εγώ στην θέση σας θα γινόμουν Εφές ή Ρεάλ ή ακόμα και με τις δύο γιατί το 50% είναι δύσκολο ποσοστό. Μετά θα περίμενα έναν χρόνο για τον επόμενο τελικό κ.ο.κ. Εγγυημένη επιτυχία.

Μια άλλη λύση είναι να φτιάξει ο Ολυμπιακός μια διοργάνωση που θα συμμετέχει μόνος του και θα την κατακτά κάθε χρόνο προς τέρψη των οπαδών του. Πώς ήταν η βαζέλα με την Α1; Αυτό.

Μια τρίτη λύση, η πιο δύσκολη ομολογώ, είναι να ωριμάσει ο κόσμος, να συνειδητοποιήσει ότι τελείωσε το σχολείο και ότι δεν πρόκειται να μας την πουν τα παιδάκια από το δίπλα τμήμα. Για πιο hard-core καταστάσεις προτείνω ενασχόληση με κάποιο άθλημα, μπας εμπεδωθεί ότι ο αθλητισμός είναι κάτι δύσκολο, που απαιτεί συνεχή προσπάθεια, τύχη, φόρμα και παίζουν και άλλοι.

Πειραιώς Καμάρι Το avatar του χρήστη mark
    Περιοχή
    Piraeus Port

Προεπιλογή

Ωραιος ραμπα 😉
    ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΦΙΛΑΘΛΩΝ ΠΕΙΡΑΙΩΣ

Προεπιλογή

Κατ'αρχας η Ευρωλιγκα χωρις να την διακρινουμε σε προ και μετα νεου φορματ υπαρχει απο το 1988. Για final 4 μιλαμε αλλωστε.

Απο το 1988 και μετα λοιπον εχουμε:
    - Μακαμπι 4 στα 12 (33.3%)
    - Τσσκα 4 στα 20 (20%)
    - Μπαρτσα 2 στα 15 (13,3%)
    - Ρεαλ 4 στα 11 (36.3%) με νικη παει στο 45,4%, με ηττα πεφτει στο 33,3%.
    - Μπασκονια 0 στα 5 (0%)
    - Φενερ 1 στα 5 (20%)
    - Εφες 1 στα 4 (25%) με νικη παει στο 40% με ηττα πεφτει στο 20%
    - Σιενα 0 στα 4 (0%)
    - Μπενετον 0 στα 4 (0%)
    - Θρυλος 3 στα 11 (27,2%)

Με εξαιρεση λοιπον τον κωλο της βαζελας -αλλα αυτους δεν τους μετραμε ακριβως εξαιτιας της διαμετρου της κωλοτρυπιδας τους- πες μου απο που ακριβως προκυπτει οτι η ομαδα ειναι λουζερ.

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Προεπιλογή

ότι και να λέμε για μπαρτζώκα μήπως έκανε λάθος το ματς κρίθηκε στο σουτ απέναντι σε ομάδα με πολλαπλάσιο μπάτζετ

και άλλοι προπονηταράδες υποτίθεται με πολλαπλάσιο μπάτζετ δεν πήγαν καν f4

επίσης αν έβαζαν ντόρνσευ βεζένκοφ 2 απο τα τόσα άκυρα τρίποντα θα είχαμε κερδίσει και θα λέγαμε πόσο τρομερός μπαρτζώκας .

να μην ξεχνάμε και το ενδεχόμενο επειδή δεν παίζουμε μόνοι μας στα σπορ οτι παίζει και ο αντίπαλος και ίσως είναι καλύτερος που στην προκειμένη περίπτωση ήταν καλύτερος

κάτι μου λέει οτι η μονακό θα πήγαινε τελικό

η ομάδα είναι σε καλό δρόμο χάρη στον μπαρτζώκα και αν δουλέψουν θα έχουμε επιτυχίες στο μέλλον

στον τελικό θα χάναμε ενώ η εφές έχει ελπίδες

δεν είχαμε ομάδα να το σηκώσει ίσως έχουμε όμως στις επόμενες χρονιες

όλα αυτά τα γράφω τώρα πιο ήρεμα αφού πρώτα έχω πέσει σε κατάθλιψη εν τω μεταξύ 2 μέρες

φταίει και ο σπανούλης και ο λο για τις προσδοκίες που είχαμε στον ημιτελικό

δεν είναι κάθε μέρα πάσχα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη madness7 : 21-05-22 στις 18:26

Club de Paris Το avatar του χρήστη oikon7

Προεπιλογή

Πολλή ανάλυση πέφτει εδώ... πάντως εγώ δεν κατάλαβα γιατί δεν κάναμε φάουλ στην τελευταία επίθεση των τούρκων.

Νομίζω ότι απλά chicken out. Καταπληκτική πορεία όλη τη χρονιά, ΑΛΛΑ το χύσαμε το γάλα από την καρδάρα.
    never been too keen a timekeeper

Προεπιλογή

Θέλει κάποιος να μου θυμίσει ιστορικά κάποιο παιχνίδι που ήταν ισοπαλία και έγινε φάουλ;

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από rabarivoni Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλει κάποιος να μου θυμίσει ιστορικά κάποιο παιχνίδι που ήταν ισοπαλία και έγινε φάουλ;
    Υποθέτω θα απαντήσουν άλλοι που γμιούνται στα analytics μέρα νύχτα σαν τον μλκα το γιο του Καίσαρη (*), αλλά να θυμίσω το εξής: precedents do not hold a binding effect.

Όπερ εστί μεθερμηνευόμενον: αν ιστορικά έγινε ή δεν έγινε φάουλ στο Χ, λίγο έχει να λέει για το τι έπρεπε να είχαμε κάνει εμείς στον ημιτελικό.

Εμείς στον ημιτελικό είχαμε να διαλέξουμε ανάμεσα στα εξής ενδεχόμενα:

1. Δεν δίνουμε φάουλ και ευχόμαστε να μην μας κωλο*****ουν ενώ ΞΕΡΟΥΜΕ ότι η προσπάθεια τους θα γίνει στο τελευταίο σεκόντ.

2. Δίνουμε φάουλ, τρώμε τις βολές στη μάπα (δύο μαξ) και έχουμε την τελευταία επίθεση δικιά μας.

Ε, εμείς πήγαμε για το σενάριο #1. Που έχει μέσα τη λέξη 'κωλο*****ουν' - οπότε δεν πήγε καλά.

Καλή η πορεία, καλή η χημεία, καλοί οι οπαδοί, καλό το πρόσπεκτ - μπράβο σε όλους.

Αλλά, την καρδάρα τη χύσαμε επειδή κο-κο-κο. Όλα να τα λέμε.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

(*) o οποίος Kαίσαρης είναι μλάκας, αλλά όχι λόγω πάθους για analytics - απλά είναι μνπανο

Προεπιλογή

Τι μαλακίες διαβάζουμε βραδιάτικα.

Προεπιλογή

Τι μαλακίες διαβάζουμε βραδιάτικα.

έχεις κι εσύ ΤΡΕΛΛΑΘΕΙ που μας ΕΣΚΙΣΕ το μνπανο με 3ποντο στο 0.2'' επείδη το κωλοβαρέσαμε να αναλάβουμε ΕΥΘΥΝΗ, έτσι;

Το avatar του χρήστη spartacus
    Περιοχή
    NJ

Προεπιλογή

Μα και να στηριχτείς στην άμυνα σου στην 4η περίοδο που δέχτηκε ένα καλάθι και 6 βολές, ευθύνη δεν ειναι??

Μου θυμίζει το φετινό Μαρτινς που οπότε ξεκινούσε με 2 επιθετικούς, δεν κάναμε φαση..

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από oikon7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχεις κι εσύ ΤΡΕΛΛΑΘΕΙ που μας ΕΣΚΙΣΕ το μνπανο με 3ποντο στο 0.2'' επείδη το κωλοβαρέσαμε να αναλάβουμε ΕΥΘΥΝΗ, έτσι;
    Ποια ευθύνη μωρέ και παπαριες;

Δεν υπάρχει προπονητής στον πλανήτη που να δώσει προβάδισμα με το παιχνίδι να θέλει λίγα δευτερόλεπτα να τελειώσει στον αντίπαλο, για να "αναλάβει την ευθύνη". Το παιχνίδι χωρίζεται σε δύο φάσεις, άμυνα και επίθεση. Καμία φάση δεν θεωρείται πιο σημαντική από την άλλη ούτε μπαίνουν στην εξίσωση μαλακίες όπως ευθύνη και κοκοκο και ο,τι άλλο μπορείτε να φανταστείτε. Παίζεις την άμυνα, τέλος. Τέλος.

Και στο ερώτημα μου απαντάς άρες μάρες και τον Καίσαρη και τα τέτοια μου κουνιούνται, γιατί δεν έχεις επιχειρήματα. Δηλαδή ίσα που σε φαντάζομαι να κλείνεις τα μάτια και να ονειρεύεσαι ότι παίρνεις εσύ το τελευταίο σουτ και σε σηκώνουμε στα χέρια.

Δηλαδή μιλάμε για τέτοιο ρεσιτάλ μπαρούφας από προχτές που περιμένετε να διαβάσετε τα social για να διαμορφώσετε γνώμη, που ένας δεν έχει πει κάτι που μπορεί να άκουγα: Ότι στην τελευταία ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ επίθεση, πάμε και ισοφαριζουμε αντί να πάμε για τρίποντο να περάσουμε μπροστά. Αυτό γιατί δεν το σχολιάζεις; Επειδή δεν το διάβασες στο twitter;

Προεπιλογή

Ποια ευθύνη μωρέ και παπαριες;

Δεν υπάρχει προπονητής στον πλανήτη που να δώσει προβάδισμα με το παιχνίδι να θέλει λίγα δευτερόλεπτα να τελειώσει στον αντίπαλο, για να "αναλάβει την ευθύνη". Το παιχνίδι χωρίζεται σε δύο φάσεις, άμυνα και επίθεση. Καμία φάση δεν θεωρείται πιο σημαντική από την άλλη ούτε μπαίνουν στην εξίσωση μαλακίες όπως ευθύνη και κοκοκο και ο,τι άλλο μπορείτε να φανταστείτε. Παίζεις την άμυνα, τέλος. Τέλος.

Και στο ερώτημα μου απαντάς άρες μάρες και τον Καίσαρη και τα τέτοια μου κουνιούνται, γιατί δεν έχεις επιχειρήματα. Δηλαδή ίσα που σε φαντάζομαι να κλείνεις τα μάτια και να ονειρεύεσαι ότι παίρνεις εσύ το τελευταίο σουτ και σε σηκώνουμε στα χέρια.

Δηλαδή μιλάμε για τέτοιο ρεσιτάλ μπαρούφας από προχτές που περιμένετε να διαβάσετε τα social για να διαμορφώσετε γνώμη, που ένας δεν έχει πει κάτι που μπορεί να άκουγα: Ότι στην τελευταία ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ επίθεση, πάμε και ισοφαριζουμε αντί να πάμε για τρίποντο να περάσουμε μπροστά. Αυτό γιατί δεν το σχολιάζεις; Επειδή δεν το διάβασες στο twitter;
    ναι, όχι, δεν το διάβασα στο τουίτερ - πράγματι

λοιπόν, τριποντάκι θα ΓΑΜΟΥΣΕ στην τελευταία δικιά μας επίθεση. Νομίζω, μάλιστα, το εξετάσαμε ως ενδεχόμενο και απλώς δεν μας βγήκε - τουλάχιστον υπήρξε ψυχραιμία για το 2ποντο.

Απο κει και πέρα...

Κάνεις φάουλ, τρως τις δύο βολες (το πολύ) και έχεις την μπάλα στα χέρια σου ή όχι;

Το avatar του χρήστη gioOliveira
    Περιοχή
    San Francisco Bay

Προεπιλογή

Αν καναμε εμεις φαουλ, δε θα επρεπε να κανουν μετα και αυτοι φαουλ με την ιδια λογικη; Και παει λεγοντας. Θα βαραγαμε βολες μεχρι να τελειωσουν τα δευτερολεπτα αντι να παιζουμε μπασκετ.
    Τι εχει δει 22 φορες ενα παιδι 35 χρονων;

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από oikon7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνεις φάουλ, τρως τις δύο βολες (το πολύ) και έχεις την μπάλα στα χέρια σου ή όχι;
    Δεν ξέρω. Μπορεί. Μπορεί να φας μία και μετά να χάσεις το ριμπάουντ όπως το έχασε η Ρεάλ σήμερα. Πολλά μπορούν να γίνουν.

Το να κάνεις φάουλ για να έχεις την επίθεση σε μια περίοδο που έχεις φάει 8 και έχεις βάλει 11 δεν έχει κανένα νόημα. Και μιλάμε για τρίποντο έτσι; Γιατί δεν έχει νόημα να πάμε για διποντο, θα έρθουμε πάλι στην ισοπαλία που ΗΔΗ ΗΜΑΣΤΑΝ.

Παίζεις άμυνα, αν το βάλει, μπράβο του.

Προεπιλογή

Ποια καρδαρα χυσαμε; Ηταν 4 ομαδες με 1/4 πιθανότητες η καθεμια. Το απέδειξαν όλα τα ματς. Ενα σουτ θα μπει η θα βγει και τελος το ματς. Μια χαρά ήταν και το φορματ και ολα, αν ειχαμε τελευταια επιθεση εμεις, και κερδιζαμε λεγαμε για το πιο ωραιο φ4 ποτε.

Οι τιτλοι ειναι αυτο. Μια βολη του Σισκαουσκας, ενα τουβλο του Μιλος. Το επιτευγμα τοτ Ολυμπιακου ειναι αλλο, οχι οι χ τίτλοι.κ
    Οτι παει εκει χρονια τωρα με μικρο μποτζετ ελληνες προπονητες και κυριως με ελληνες παικτες πρωταγωνιστες.
    Ας κατεβουν κι οι αλλοι με Σκορδοπουτσογλου και Καρατουβλαν να δω τι θα κανουν
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cris : 22-05-22 στις 01:53

Προεπιλογή

Ξαναείδα την τελευταία φάση πρώτη φορά τώρα γιατί δε μπορούσα να τη ξαναδώ.
    Υπάρχουν 19 δευτερόλεπτα μετά το καλάθι του Μάρτιν.Εάν κάναμε φάουλ σχετικά γρήγορα είχαμε 15 δεύτερα να κάνουμε επίθεση χρόνος υπεραρκετός για να βγει ενα τελειο σύστημα με σουτ ελεύθερο.Αν ήταν τρίποντο τελείωνε το ματς εκεί.Αν ήταν δίποντο ισοφαρίζαμε και θα είχε περάσει κ ο χρόνος για να έχουν πιο μικρή τελευταία επίθεση.
    Εάν συνεχιζόταν το πανηγύρι με τα φάουλ θα μειωνόταν ο χρόνος σε σημείο που δε θα είχε καμμία ομάδα καλή τελευταία επίθεση,οπότε πάλι πηγαίναμε παράταση που μας συνέφερε..

Τλπ ακόμα κ έτσι το πιο τραγικό λάθος του Μπαρτζώκα ότι στην τελευταία φάση του αγώνα αντί να έχει απ τους καλύτερούς μας παίχτες χτες και μιλάω για τον Παπ, πάνω στον Μίσιτς είχε τον χειρότερο παίχτη μας που φαινόταν απο πολύ νωρίτερα ότι σερνόταν.
    Αυτό είναι πραγματικά αδικαιολόγητο
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη redlife : 22-05-22 στις 01:59

Προεπιλογή

****** μου τι προπονηταρες έχουμε εδώ. Τι σκακιστές, τι masterminds.

Κλειστό Θέμα

Δικαιώματα - Επιλογές