+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 3 από 29 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 6 7 13 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 60 από 569

Θέμα: Ολυμπιακος και συνδεσμιακο κινημα

Club de Paris Το avatar του χρήστη oikon7

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από reader
    Ο μόνος παίκτης που πούλησαν οι Κοντομηνάς και Ζαχουδάνης ήταν ο Χαριστέας στη Βέρντερ. Τα τηλεοπτικά ήταν από την άλλη τσέπη του Κοντομηνά (σ.σ. Alpha) και δεν “γύρισαν” στο κανάλι την επένδυση ενώ και τα έσοδα από τα εισιτήρια δεν ήταν ιδιαίτερα μεγάλα, λόγω μειωμένης προσέλευσης του κόσμου (σ.σ. διαφωνία με τη διοίκηση και απογοήτευση των οπαδών με την πορεία της ομάδας). Γήπεδα δεν εκμεταλλεύτηκε ούτε εκποίησε, μέλη δεν έκανε. Τι είδους αρπαχτή μπορεί να είναι αυτή, δεν το καταλαβαίνω.

Δεν αρνούμαι πάντως, ότι πήρε πίσω ότι μπορούσε από την αρχική του επένδυση και ότι με την τακτική του αυτή έβαλε τον Άρη στο δρόμο του οικονομικού μαρασμού. Η ουσία είναι ότι όλοι βγήκαν χαμένοι με την πορεία που διάλεξαν να ακολουθήσουν, ενώ θα μπορούσαν να έχουν τεράστια κέρδη. Ας πρόσεχαν.

Δεν γνωρίζω τίποτα περί “thepartyisover”. Ούτε πότε βγήκε, ούτε σε τι αναφερόταν. Δεν είμαι δα και ειδήμονας στα της ΑΕΚ. Αν πάντως οδήγησε σε αλλαγή της πολιτικής του αγωνιστικού ή οικονομικού σχεδιασμού που είχε βάση την εξυγίανση του σωματείου, τότε το πρώτο φάουλ το έκαναν οι οργανωμένοι...

Αν και το αγνό των προθέσεών τους είναι κάτι για το οποίο αμφιβάλω, το προσπερνώ γιατί είναι προσωπική άποψη που δεν αποδεικνύεται (ούτε απορρίπτεται). Πάντως είναι γνωστό ότι ο δρόμος προς την κόλαση είναι στρωμένος με καλές προθέσεις. Οπότε δεν τίθεται θέμα φιμώματος των οργανωμένων ή διακοπής της συνεργασίας τους με την ΠΑΕ, αλλά περιορισμός τους στο ρόλο που τους αναλογεί, έστω και με “αυξημένες αρμοδιότητες” έναντι των υπολοίπων οπαδών. Εσύ νομίζεις ότι όλα βαίνουν καλώς σε αυτό το επίπεδο και ότι πρέπει να γίνει κάτι τέτοιο;

Υ.Γ. Σε παλαιότερη κουβέντα μας, είχε γίνει λόγος για την ανακοίνωση κατά Μπάγεβιτς. Επιβεβαιώθηκε ότι τα περί ευρωπαϊκών στόχων που γράφηκαν ήταν απλά προπέτασμα καπνού για τον πραγματικό λόγο της ανακοίνωσης ή να περιμένουμε περισσότερο;
    Όχι, δεν νομίζω ότι βαίνουν όλα καλώς σε αυτό το επίπεδο. Υπάρχουν πυρήνες ταραξιών που δημιουργούν πρόβλημα στην ομάδα προκαλώντας επεισόδια όπως έγινε και εχτές. Αυτό το οποίο αμφισβητώ είναι ότι υπάρχει προμελετημένη απόφαση των οργανωμένων για επεισόδια: δεν το δέχομαι, όχι επειδή είναι "καλά παιδιά" αλλά επειδή δεν έχω πειστεί ότι κάτι τέτοιο συμφέρει στον οποιονδήποτε - ούτε καν στους ίδιους.

Σχετικά με το ΥΓ σου: αν σε κατανοώ σωστά (με διορθώνεις αν όχι - δεν θέλω να βγάζω συμπεράσματα), θεωρείς ότι η ανακοίνωση εκείνη είχε αποκλειστικό σκοπό την αποπομπή Μπάγεβιτς και η κουβέντα περί ευρωπαϊκών στόχων υπήρξε άλλοθι ή προπέτασμα καπνού. Αν όντως αυτό εννοείς, έχω να πω ότι το ένα δεν αναιρεί το άλλο: συμφωνούμε ότι έγινε πολεμική κατά του Σέρβου (και) από τους οργανωμένους, αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι μεγάλο κομμάτι του κόσμου μας (και πολλοί εκ των οργανωμένων) απαιτούν ευρωπαϊκή πορεία καλώς ή κακώς και δεν είχαν πειστεί ότι θα μπορούσε να επιτύχει αυτό τον στόχο ο Ντούσαν.
    never been too keen a timekeeper

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από karteo
    Ο εκπροσωπος των οπαδων στο ΔΣ της ΚΑΕ, θα επρεπε να παραιτηθει μετα τα χθεσινα ΑΠΡΟΚΛΗΤΑ επεισοδια στον αγωνα μπασκετ της ομαδας.

Για να μπορεσεις να ασκεις εξουσια απαιτειται ΠΑΙΔΕΙΑ και ικανοτητα. Ειναι εγκληματικο να εχουν εξουσια οσοι δεν μπορουν να την διαχειριστουν και ειναι προφανες οτι δεν μπορουν.

Απο τη στιγμη που δεν μπορουν να τακτοποιησουν τα του οικου τους εξαλειφοντας τα κρουσματα βιας και τιμωρωντας τα μελη τους που ασκουν βια ΕΠΙΦΕΡΟΝΤΑΣ ΖΗΜΙΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ, απορω πως νομιμοποιουνται να εχουν λογο για αλλα θεματα της ομαδας.

ΥΓ. @oikon7. Νικο λες: "οι οργανωμένοι δημιουργούν πρόβλημα στην ομάδα όπως λες, αυτό περισσότερο οφείλεται στη βεβαιότητά τους για το δίκαιο της γνώμης τους και όχι σε κακή πρόθεση". Διαφωνω. Οσοι δημιουργουν προβλημα στην ομαδα το κανουν διοτι τους νοιαζει περισσοτερο ο εαυτος τους και ο εγωισμος τους απο την ομαδα. Πλεον εγω ειμαι βεβαιος για αυτο. Η αποψη τους ειναι πανω απο ολα, η συμπεριφορα τους ειναι ΠΑΝΤΑ δικαιολογημενη, και οι ιδιοι ποτε δεν ευθυνονται για τιποτε. ΑΙΣΧΟΣ τα χθεσινα επεισοδια. ΑΙΣΧΟΣ και ντροπη.
    Tι σε κάνει να πιστεύεις Θοδωρή ότι τα χτεσινά επεισόδια στο ΣΕΦ ήταν προμελετημένα; Με τα δικά μου μάτια ήταν ένα ξέσπασμα ορισμένων αλητήριων που δεν σκέφτηκαν (δεν μπορούν καν να σκεφτούν) το καλό του συλλόγου και έδρασαν θυμικά. Καταδικαστέα τα επεισόδια και απρόκλητα χωρίς καμία αμφιβολία, αλλά αυτό απέχει πολύ από το να αποδώσουμε ευθύνες στη Θ7 ή εν πάσει περιπτώσει στους οργανωμένους γενικά ότι ήθελαν να προκαλέσουν αυτά τα επεισόδια, ότι δηλ. είχαν λάβει απόφαση να τα πραγματοποιήσουν.

Για μένα το ζητούμενο είναι να καθαρίσει ο πυρήνας μερικών κομπλεξικών ανθρωπιδίων που χαίρονται να βγάζουν το άχτι τους στο γήπεδο θέτοντας σε αμφισβήτηση το όνομα των οργανωμένων και επισύροντας σε τιμωρίες και ντροπές το σύλλογο.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sirkostas
    Για τα περι ΑΕΚ, οι χατζηχρηστοι εκαναν τα στημενα επεισοδια στο Περιστερι τη 1η αγωνιστικη για να εκβιασουν τον Νικολαιδη που πηγαινε να τους κοψει το παραδακι απο τα εισητηρια. Οι φωτο των τραμπουκων που παραδοθηκαν στις αρχες και τα partyisover ακολουθησαν.
    Κώστα αν έχεις το χρόνο διάβασε το παρακάτω άρθρο του ΑΝΤ1:

Δηλώσεις Νικολαϊδη και ρεπορτάζ ΑΝΤ1 μετά τον αγώνα Λεβαδειακού - AEK, 28/11/05

O λόγος είναι ο εξής: το πρόβλημα που έχει η ΑΕΚ με τις ομάδες ταραξιών που κρύβονται πίσω από την ταυτότητα της Original (όπως λέει ο ίδιος ο Ντέμης στις δηλώσεις του) το έχουμε κι εμείς. Η συζήτηση συνδέεται και με τα προηγούμενα posts / απαντήσεις στον reader και στον karteo.

Το avatar του χρήστη rower
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Προεπιλογή

Δεν είπε κανείς ότι ήταν προμελετημένα. Απλά αυτοί που πήγαν στο γήπεδο πήγαν περισσότερο για να εκτονωθούν και να προβάλλουν το "πέσιμο" που έκαναν στην τουαλέτα παρα για να βοηθήσουν την ομάδα να νικήσει. Φάνηκε ξεκάθαρα οτι δεν τους ενδιέφερε το αποτέλεσμα.
    Φεύγοντας απο το γήπεδο έβλεπα πρόσωπα ικανοποιημένα απο το νέο τραγουδάκι που συνέχιζαν να το τραγουδούν και μετά την ήττα.
    Φαίνεται πλέον οτι οι "νίκες" εκτός αγωνιστικών χώρων είναι αρκετές για να ξεπλύνουν μια ντροπιαστική ήττα στην έδρα μας απο τον αιώνιο αντίπαλο.
    Εχουμε αναλογιστεί που πάμε και αν η νέα γενιά οπαδών μας στερείται παιδείας? Παιδείας Ολυμπιακής εννοώ. Πραγματικής μαγκιάς, ντομπροσύνης και αναγνώρισης ανωτερότητας του αντιπάλου (όποτε συμβαίνει αυτό).
    Η κουραδομαγκιά της τουαλέτας όταν ο κ...ς μας γίνεται κόσκινο μέσα στον αγωνιστικό χώρο έχει σχέση με Ολυμπιακό και νοοτροπία οπαδών του Ολυμπιακού?
    Η τιμη, τιμη δεν εχει και κριμα σε αυτον που την εχασε.

Επαγγελματίας Οπαδός Το avatar του χρήστη Xanthos

Προεπιλογή

Pantws opoios diavaze ton Diamantopoulo tous teleytaious mhnes tha perimene tetoia episodeia.

Omades pitsirikadwn mazeyotan sto SEF kai evrizan en xwro antipalous diaithtes se adiafora paixnidia...

Den einai tyxaio oti pairnoume parathrhseis gia plaka.

Elpizw toulaxiston an mhn exei na kanei me alla themata giati ponhra myala mporoun na kanoun ponhres skepseis...

Προεπιλογή

Η ερώτηση είναι αφοπλιστικά απλή : Μπορούν οι οργανωμένοι να ελέγξουν τους ταραξίες?

Και η απάντηση το ίδιο απλή είναι : Είτε θέλουν είτε δεν θέλουν, ΟΧΙ.

Πού είναι η προστασία της ομάδας? Μόνο στα εύκολα είμαστε παρόντες και στα δύσκολα ποιούμε την νήσσαν?

Για τί συζητάμε λοιπόν? Για εγκλήματα του κοινού ποινικού δικαίου για τα οποία κανείς δεν τιμωρείται?

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από oikon7
    Tι σε κάνει να πιστεύεις Θοδωρή ότι τα χτεσινά επεισόδια στο ΣΕΦ ήταν προμελετημένα; Με τα δικά μου μάτια ήταν ένα ξέσπασμα ορισμένων αλητήριων που δεν σκέφτηκαν (δεν μπορούν καν να σκεφτούν) το καλό του συλλόγου και έδρασαν θυμικά. Καταδικαστέα τα επεισόδια και απρόκλητα χωρίς καμία αμφιβολία, αλλά αυτό απέχει πολύ από το να αποδώσουμε ευθύνες στη Θ7 ή εν πάσει περιπτώσει στους οργανωμένους γενικά ότι ήθελαν να προκαλέσουν αυτά τα επεισόδια, ότι δηλ. είχαν λάβει απόφαση να τα πραγματοποιήσουν.

Για μένα το ζητούμενο είναι να καθαρίσει ο πυρήνας μερικών κομπλεξικών ανθρωπιδίων που χαίρονται να βγάζουν το άχτι τους στο γήπεδο θέτοντας σε αμφισβήτηση το όνομα των οργανωμένων και επισύροντας σε τιμωρίες και ντροπές το σύλλογο.
    Ποτε μιλησα για προμελετημενα επεισοδια εγω Νικο?

Διαφωνω οτι ηταν ενα ξεσπασμα! Δεν ειναι ξεσπασμα αλλα συγκεκριμενη νοοτροπια πλεον. ΕΓΩ εχω δικιο, ΕΓΩ εχω το δικαιωμα, ΕΓΩ κανω οτι θελω, ΕΓΩ και μονο ΕΓΩ!!! Στα @@ μου ο συλλογος που αγαπαω! Κανεις απο αυτους δεν σκεφτεται τον συλλογο και την ομαδα! Αλλα τι μαλακιες λεω. Κανεις απο αυτους δεν σκεφτεται ΚΑΝ! Παει στο γηπεδο για να ξεδωσει και να ξεμπουκωσει!

ΠΟΤΕ και κανεις δεν ειπε οτι εγιναν με προμελετη! Αλλα απο ορισμενους υπαρχει ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΑΜΕΛΕΙΑ, και ΑΣΥΛΙΑ που οδηγει πλεον σε ΣΥΝΕΝΟΧΗ στο εγκλημα που τελειται κατα καιρους κατα του Ολυμπιακου!! ΑΥΤΟ λεω και οχι προμελετη. Δεν ειναι δυνατον να μην πιασουν μονοι τους 2 ατομα, να τους παρουν τα διαρκειας αν εχουν, τις ταυτοτητες μελους και να τους απαγορευσουν την εισοδο στα γηπεδα! Φτανει πια η ασυλια και η καλυψη τους.

Συμφωνω με την τελευταια σου παραγραφο. ΑΛΛΑ το προχωραω.

Ποιος πρεπει να καθαρισει τον πυρηνα των κομπλεξικων?

Αν δεν το κανει δεν ειναι υπολογος απεναντι στον Συλλογο και στην Ιστορια του?
    ΜΑΡΙΝΑΚΗ ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ
    ΠΗΔΑ ΤΟΥΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟ ΜΥΑΛΟ

Lord High Executioner - "My name is Edmund Blackadder, and I am the new minister in charge of religious genocide. Now, if you play straight with me, you'll find me a considerate employer. But cross me and you'll soon discover that under this playful, boyish exterior beats the heart of a ruthless sadistic maniac."

Η τεράστια σημασία των βλακών στον σύγχρονο βίο

Ακροτελεύτια διάταξη

Προεπιλογή

Θοδωρή δεν ήθελα να βάλω λόγια στο στόμα σου και ζητάω συγγνώμη αν έβγαλα βιαστικό συμπέρασμα θεωρώντας ότι μιλούσες για προαποφασισμένα επεισόδια στο post # 39.

Δεν γνωρίζω πραγματικά ποιος μπορεί να καθαρίσει τους ταραξίες. Αμφισβητώ το ότι αυτός πρέπει να είναι ο Κόκκαλης: αν το επιχειρήσει, το πιο πιθανό είναι να ζήσουμε καταστάσεις ανάλογες με αυτές του βάζελου παλαιότερα ή της ΑΕΚ σήμερα: στην πρώτη περίπτωση ο Βαρδινογιάννης διέλυσε τους συνδέσμους διατηρώντας το όργανο της Οικογένειας, δηλ. την ΠΑΛΕΦΙΠ. Παρόλα αυτά το πρόβλημα δεν λύθηκε - ανεξάρτητοι βάζελοι οπαδοί (οργανωμένοι πλην αυτόνομοι) συμμετείχαν και συμμετέχουν σε επεισόδια. Στην περίπτωση ΑΕΚ έχουμε μια ανάλογη κατάσταση: ο Ντέμης προσπαθεί να φέρει την Original προ των ευθυνών της και μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά. Οι ταραξίες αναδύονται ως φοίνικες μέσα από τη στάχτη τους και απλώς ονομάζονται διαφορετικά ("Πειρατές του Ονείρου" και δεν συμμαζεύεται) ή διατηρούν την ταυτότητα της Original για ξεκάρφωμα και δρουν αυτόνομα.

Έχω την αίσθηση - αλλά όχι τη βεβαιότητα - πως μόνο η Θ7 μπορεί να εξασφαλίσει την απομόνωση των πυρήνων, αν το θέσει ως άμεση προτεραιότητα. Κακώς δεν το έχει ήδη θέσει.

Προεπιλογή

Τις περισσοτερες φορες ολα γινονται με την ανοχη αλλα και με ευθυνη της
    Θ7.Χθες ο χοντρος τσαμπουκας ξεκινησε απο μια φιλονικια που ειχε καποιος που φορουσε ποροκαλι γιλεκο με εναν απο τα ματ.Εκτος και αν
    ηταν οπαδος του παο που ηταν εκει για προβοκατσια!!!χαχαχα(μια ζωη
    για εφιαλτες και επεισοδια απο οπαδους αλλων ομαδων που ειναι ντυμενοι
    με κοκκινα κασκολ δεν βλεπουμε

ΕΕΕ...ΟΟΟ.ΚΟΙΤΑ ΠΩΣ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΣ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ

Προεπιλογή

Το ότι δεν έχουν διαλύσει τελείως και οι άλλοι τους οπαδούς τους, οφείλεται στη μεν περίπτωση της ΑΕΚ στο ότι επί χρόνια ήταν κράτος εν κράτει και είναι πολύ δύσκολο πλέον να διώξεις τον χωριάτη απ' το κρεβάτι, στη δε περίπτωση ΠΑΟ στο ότι όπως και ο Ολυμπιακός, την δουλειά τους την κάνουν έτσι όπως έχουν τα πράγματα.

Εν ολίγοις, τόσο ο ΠΑΟ όσο και ο Ολυμπιακός, βλέπουν τα πράγματα κοντόφθαλμα και λειτουργούν ως ένα σημείο όπως εμείς με την Τουρκία : "Σιγά μην εξαφανίσω εγώ τους δικούς μου πυρήνες όταν εσύ τους διατηρείς έστω και άτυπα".

Το ότι κακώς ως τώρα η Θ7 δεν έχει λάβει μέτρα, το μόνο που μου λέει είναι είτε δεν θέλει, είτε δεν μπορεί, όπως το ίδιο συμβαίνει και με τους υπόλοιπους φορείς και θεσμούς, δλδ τις διοικήσεις των ομάδων και το κράτος.

Επειδή εγώ στο "δε μπορώ" δεν πιστεύω, έρχομαι απευθείας στο "δεν θέλω". Δε θέλουνε λοιπόν να αλλάξει τίποτα. Έχουν βολευτεί όλοι σε μια κατάσταση αρρωστημένη και εφόσον βγαίνει η κάθε αγωνιστική περίοδος χωρίς νεκρούς (όχι πάντα), είμαστε οκ!

Προεπιλογή

...
    Έχω την αίσθηση - αλλά όχι τη βεβαιότητα - πως μόνο η Θ7 μπορεί να εξασφαλίσει την απομόνωση των πυρήνων, αν το θέσει ως άμεση προτεραιότητα. Κακώς δεν το έχει ήδη θέσει.
    Νικο, αυτο ειναι απολυτη αναγκη να γινει. Δεν ειναι αναγκη να τους παραδωσει κανεις στην αστυνομια αλλα επιτελους να παψει αυτο το καθεστως καλυψης και αιτιολογησης του οτι γινεται. Η απομονωση και απομακρυνση τους μπορει να γινει πανευκολα εσωτερικα εφοσον υπαρχει η βουληση.

Ειναι τρελλο αν φανταστεις οτι εγιναν επεισοδια ανευ λογου και αιτιας. Δεν υπηρχαν αντιπαλοι, δεν μας εσφαξε η διαιτησια, δεν προκαλεσαν οι αστυνομικοι, δεν προκαλεσαν οι παικτες του βαζελου, ηταν καλυτεροι οι αλλοι και μας κερδισαν. Και οι 'ευαισθητοι' δεν μπορεσαν να αντεξουν την ηττα!

Οι ανθρωποι ειναι ΤΡΕΛΛΟΙ!!!
    ΜΑΡΙΝΑΚΗ ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ
    ΠΗΔΑ ΤΟΥΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟ ΜΥΑΛΟ

Lord High Executioner - "My name is Edmund Blackadder, and I am the new minister in charge of religious genocide. Now, if you play straight with me, you'll find me a considerate employer. But cross me and you'll soon discover that under this playful, boyish exterior beats the heart of a ruthless sadistic maniac."

Η τεράστια σημασία των βλακών στον σύγχρονο βίο

Ακροτελεύτια διάταξη

Self-Banned Το avatar του χρήστη Sir Eric
    Περιοχή
    Cambridge

Προεπιλογή

Δεν ειναι τρελλοι........ΚΟΜΠΛΕΞΑΚΙΑ με εναν διαλυμενο μικροκοσμο ειναι.....που εχουν αναγαγει τον Ολυμπιακο ως μεσο για να γινουν κατι παραπανω απο το τιποτα το οποιο ειναι!!!

Οταν λοιπον ερχοντε και οι ηττες, και αυτες στο παιχνιδι ειναι, δεν το αντεχουν τα λεβεντοπαιδα! Αγαπανε αυτοι την ομαδα? ΑΡΧΙΔΙΑ!
    Red Spots @ www.thrylos-fans.net
    Ave Eric.......οι μελλοbanατοι σε χαιρετούν!
    Γυναίκα Μπικίνι Τραγικό

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Eric
    Δεν ειναι τρελλοι........ΚΟΜΠΛΕΞΑΚΙΑ με εναν διαλυμενο μικροκοσμο ειναι.....που εχουν αναγαγει τον Ολυμπιακο ως μεσο για να γινουν κατι παραπανω απο το τιποτα το οποιο ειναι!!!

Οταν λοιπον ερχοντε και οι ηττες, και αυτες στο παιχνιδι ειναι, δεν το αντεχουν τα λεβεντοπαιδα! Αγαπανε αυτοι την ομαδα? ******Α!
    Αντωνη αντι για οδοντοκρεμα μαλλον πιπερι.Καλο μεσημερι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Sir Eric : 05-06-06 στις 14:23

ΕΕΕ...ΟΟΟ.ΚΟΙΤΑ ΠΩΣ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΣ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ

Self-Banned Το avatar του χρήστη Sir Eric
    Περιοχή
    Cambridge

Προεπιλογή

Nαι......πιπερι για εμενα και βουρδουλας για καποιους αλλους!!
    Red Spots @ www.thrylos-fans.net
    Ave Eric.......οι μελλοbanατοι σε χαιρετούν!
    Γυναίκα Μπικίνι Τραγικό

Προεπιλογή

Κώστα αν έχεις το χρόνο διάβασε το παρακάτω άρθρο του ΑΝΤ1:

Δηλώσεις Νικολαϊδη και ρεπορτάζ ΑΝΤ1 μετά τον αγώνα Λεβαδειακού - AEK, 28/11/05

O λόγος είναι ο εξής: το πρόβλημα που έχει η ΑΕΚ με τις ομάδες ταραξιών που κρύβονται πίσω από την ταυτότητα της Original (όπως λέει ο ίδιος ο Ντέμης στις δηλώσεις του) το έχουμε κι εμείς. Η συζήτηση συνδέεται και με τα προηγούμενα posts / απαντήσεις στον reader και στον karteo.
    Nαι Νικο. Αλλα εγω μιλησα για το ματς στο Περιστερι, ακριβως 3 μηνες πριν το ματς στη Λειβαδια. Το διαβασα το αρθρο και βλεπω οτι αρνουνται και οι δυο πλευρες -διοικηση και Original- οτι οι ταραξιες ηταν μελη της δευτερης. Αλλα ο περιφημος Αγης, το ονομα και τη φατσα του οποιου ηταν τα πρωτα που δημοσιοποιησε η διοικηση της ΑΕΚ μετα τα επεισοδια στο Περιστερι, ειναι επιλεκτο και γνωστο μελος της Original. Το ιδιο κι ο αλλος που εδωσε τοτε ο Ντεμης στην αστυνομια, αλλα μου διαφευγει το ονομα του.
    :hidesbehindsofa:

Προεπιλογή

Έχουμε πει εκατό χιλιαδες φορές ότι αυτή η συζήτηση είναι γελοία. Κανονικά θα έπρεπε να κλειδωθει το θέμα γιατί προσβάλλει τον κοινό νου και την ελάχιστη νοημοσύνη που μπορει να εχει κάποιος.

Άλλο να λες ότι όλοι οι οργανωμένοι είναι αλήτες και άλλο το ότι οι οργανωμένοι υποθάλπουν ή/και καλύπτουν ή/και δεν κάνουν τίποτα για να διώξουν τους αλήτες.

Τεραστια και χαώδης η διαφορά. Ο απλός οργανωμένος, ο κύριος, και όχι ο τσογλαναράς του κερατά, ΔΕΝ μπαίνει στο ίδιο τσουβάλι με τον κάθε καθηκοτσόγλανο που τα σπάει, δέρνει και καταστρέφει το όνομα της ομάδας.

Απ' την άλλη όμως, κι εγώ δεν μπορώ και δεν θέλω να μπω στην συνομοταξια του μ***κα ανεγκέφαλου που τον δουλεύουν μέσα στα μούτρα κι αυτός το χάφτει. Έχουν τεράστιες ευθύνες οι διοικήσεις των οργανωμένων που υπό άλλες συνθηκες και σε άλλες χώρες θα λογοδοτούσαν ίσως σε πολλές και διάφορες αρχές για τα καμώματα τους και την γενικότερη κοινωνική τους "συνεισφορά".

Προεπιλογή

Πότε έχουμε πει εκατό χιλιάδες φορές ότι η συζήτηση αυτή είναι γελοία; Γιατί είναι γελοία ακριβώς; Kαμία συζήτηση δεν προσβάλει από μόνη της κοινό νου και νοημοσύνη. Οι προσβολές κατευθύνονται από άνθρωπο σε άνθρωπο και μόνον κατά τη δικιά μου κρίση. Πού είναι λοιπόν αυτές οι προσβολές;

Ενώ λοιπόν έχω αυτές τις ερωτήσεις και ενστάσεις, συμφωνώ με το παρακάτω απόσπασμα από το προηγούμενο post του dali:

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dali
    [...]
    Άλλο να λες ότι όλοι οι οργανωμένοι είναι αλήτες και άλλο το ότι οι οργανωμένοι υποθάλπουν ή/και καλύπτουν ή/και δεν κάνουν τίποτα για να διώξουν τους αλήτες.

Τεραστια και χαώδης η διαφορά. Ο απλός οργανωμένος, ο κύριος, και όχι ο τσογλαναράς του κερατά, ΔΕΝ μπαίνει στο ίδιο τσουβάλι με τον κάθε καθηκοτσόγλανο που τα σπάει, δέρνει και καταστρέφει το όνομα της ομάδας.[...]
    Eνώ λοιπόν το προηγούμενο απόσπασμα το βρίσκω απολύτως σωστό, δυσκολεύομαι να καταλάβω για ποιον λόγο υποτιμάς την αξία της συζήτησης αυτής dali και θα ήθελες μάλιστα να κλείσεις και το θέμα!

Proponitis tis exedras Το avatar του χρήστη pani0202
    Περιοχή
    Canada

Προεπιλογή

Niko, mallon ennoei oti i sizitisi afti de bgazei pouthena.
    Afenos giati emeis DEN MPOROUME na dosoume lysi sto problima, ki afeterou giati aftoi pou einai sta pragmata DEN THELOUN na dosoun lysi sto problima.

Angry

Πάνω κάτω με κάλυψε ο Βαγγέλης. Φυσικά και εννοείται οτι κανείς δεν κλειδωνει εδώ μεσα θέματα χωρίς λόγο.

Αλλά κάπου ρε παιδιά η όλη κατάσταση έχει κουράσει μ' αυτή την παρανόηση που γίνεται ότι με το να κατηγορούνται οι αλήτες κατηγορούνται συλλήβδην όλοι οι οργανωμένοι.

Αν τώρα οι διοικήσεις των οργανωμένων, μαζί με τις διοικήσεις των ομάδων και το κράτος κατάντησαν το κίνημα να απαρτίζεται επί το πλείστον από αλήτες και νεαρή τσογλαναρία σαν καλή ώρα αυτή που σκότωσε το παιδάκι (διότι κάτι παρόμοιο ήμασταν πολύ κοντά στο να το δούμε και από τηλεοράσεως, τόσο πέρυσι όταν 5 άτομα στη Ν. Σμυρνη είχαν βάλει κάτω έναν ταλαίπωρο και τον ποδοπατούσαν, όσο και φέτος, έξω απ' το Ολυμπιακο στάδιο με άλλους οπαδούς), τότε ας έχουν υπόψη τους όσοι φίλοι τους υποστηρίζουν, ότι δυστυχώς, με το να υποστηρίζουν τους οργανωμένους πετυχαίνουν το αντίθετο αποτέλεσμα : Υποστήριξη προς τα αληταριά και μη παραδοχή του προβλήματος.

Σωθήκαμε! Ξανά! Το avatar του χρήστη reader

Προεπιλογή

Όχι, δεν νομίζω ότι βαίνουν όλα καλώς σε αυτό το επίπεδο. Υπάρχουν πυρήνες ταραξιών που δημιουργούν πρόβλημα στην ομάδα προκαλώντας επεισόδια όπως έγινε και εχτές. Αυτό το οποίο αμφισβητώ είναι ότι υπάρχει προμελετημένη απόφαση των οργανωμένων για επεισόδια: δεν το δέχομαι, όχι επειδή είναι "καλά παιδιά" αλλά επειδή δεν έχω πειστεί ότι κάτι τέτοιο συμφέρει στον οποιονδήποτε - ούτε καν στους ίδιους.
    Θεωρείς λοιπόν ότι τα π.χ. επεισόδια σε κάθε παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό και μάλιστα σε όλα τα αθλήματα, απλά συμβαίνουν; Συχνότερα βέβαια η κατάσταση εκτραχύνεται από γεγονότα που συμβαίνουν κατά τη διάρκεια ενός αγώνα, αλλά αυτό δεν είναι κανόνας, όπως τα επεισόδια στη Νέα Σμύρνη όταν ο Μπέος αρνούταν να μας δώσει εισιτήρια.

Και γιατί παρακαλώ οι φασαρίες δε συμφέρουν κανένα; Οι ομάδες μέχρι πρόσφατα “ενθάρρυναν” το πέταγμα των κερμάτων, βεγγαλικών, κροτίδων και λοιπών αντικειμένων με σκοπό των επηρεασμό των διαιτητών και το σπάσιμο του αγωνιστικού φρονήματος των αντιπάλων. Θεωρούσαν ότι το γήπεδο-κόλαση θα τους έδινε πλεονέκτημα έναντι του αντίπαλου και οι κερδισμένοι βαθμοί με κόστος ένα μικρό (συνήθως) πρόστιμο, ήταν αποδεκτή ανταλλαγή. Πάντως, ακόμα και σήμερα, οι πιο τσαμπουκάδες είναι αυτοί που παίρνουν τα 50 εισιτήρια που δικαιούται η κάθε ομάδα σε περίπτωση που αγωνίζεται κεκλεισμένων των θυρών. Οι οπαδοί, που αρέσκονται να πιστεύουν ότι είναι ο επιπλέον παίκτης της ομάδας τους (ενώ δεν είναι), μπήκαν σε αυτή τη λογική. Άσε που πολλές φορές είναι “ζήτημα τιμής” να την πούμε στους μπάτσους ή στους αντίπαλους οπαδούς.
    Σχετικά με το ΥΓ σου: αν σε κατανοώ σωστά (με διορθώνεις αν όχι - δεν θέλω να βγάζω συμπεράσματα), θεωρείς ότι η ανακοίνωση εκείνη είχε αποκλειστικό σκοπό την αποπομπή Μπάγεβιτς και η κουβέντα περί ευρωπαϊκών στόχων υπήρξε άλλοθι ή προπέτασμα καπνού. Αν όντως αυτό εννοείς, έχω να πω ότι το ένα δεν αναιρεί το άλλο: συμφωνούμε ότι έγινε πολεμική κατά του Σέρβου (και) από τους οργανωμένους, αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι μεγάλο κομμάτι του κόσμου μας (και πολλοί εκ των οργανωμένων) απαιτούν ευρωπαϊκή πορεία καλώς ή κακώς και δεν είχαν πειστεί ότι θα μπορούσε να επιτύχει αυτό τον στόχο ο Ντούσαν.
    Δεν αμφιβάλω ότι γουστάρουν και την Ευρώπη. Απλά ποτέ δεν τους ένοιαξε και πολύ, αλλιώς θα το ζητούσαν περισσότερες από μία (1) φορές τα τελευταία 7 χρόνια (μετά το 1999). Πέρσι που ισοφαρίσαμε τις χειρότερες βαθμολογίες μας στο C.L. δεν συζητήθηκε καν το θέμα. Δε σημαίνει τίποτα αυτό; Αν φέτος έχουμε ανάλογα άσχημη πορεία και δεν ξαναβγάλουν ανακοίνωση, θα σημαίνει κάτι;

Από ποιους άλλους έγινε πολεμική κατά του Σέρβου; Ποιοι άλλοι εκτός των οργανωμένων έβγαλαν ανακοίνωση κατά του Ντούσαν;
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dali
    Αλλά κάπου ρε παιδιά η όλη κατάσταση έχει κουράσει μ' αυτή την παρανόηση που γίνεται ότι με το να κατηγορούνται οι αλήτες κατηγορούνται συλλήβδην όλοι οι οργανωμένοι.
    Αν και δεν είμαι κατά της οργάνωσης των οπαδών σε σωματεία, συνδέσμους κλπ, θεωρώ ότι όλοι οι υπάρχοντες σύλλογοι στην Ελλάδα πρέπει να διαλυθούν και να συσταθούν από την αρχή, σε νέες βάσεις. Όταν οι περισσότεροι σύνδεσμοι οπαδών πάνε κάθε Κυριακή διατεθειμένοι να χύσουν και το αίμα τους για την ομάδα (κυριολεκτικά, όμως) τότε κάτι δραστικό πρέπει να γίνει. Για μένα, όλοι οι οργανωμένοι είναι υπεύθυνοι, ακόμα και αν δεν κάνουν τίποτα. Δε σημαίνει κάτι το να μη συμμετέχουν στα επεισόδια ή ακόμα και να τα καταδικάζουν. Είναι οι μόνοι που έχουν τη δύναμη να απομονώσουν τους ταραξίες και δεν το κάνουν. Αυτό δεν είναι συγκάλυψη εγκληματιών και άρα συνενοχή;

+ Απάντηση στο θέμα

Δικαιώματα - Επιλογές