+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 1 από 12 1 2 3 4 5 11 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 20 από 236

Θέμα: Αθλητικές αναμνήσεις

Προεπιλογή Αθλητικές αναμνήσεις

Σκεφτηκα να ανοιξω ενα thread που να αναφερουμε παιχνιδια, στιγμες κα γενικα οτιδηποτε μας εχει μεινει χαραγμενο στο μυαλο απο παρελθον. Οχι μονο ποδοσφαιρο. Οποιοδηποτε αθλημα. Μιας που ο Ολυμπιακος δεν προσφερεται για ονειρα για το μελλον ας το ριξουμε στο παρελθον.
    Μια απο τις πρωτες αναμνησεις της ζωης μου ηταν το Μουντιαλ του 86. Θυμαμαι σαν τωρα τον προημιτελικο της Βραζιλιας με τη Γαλλια. Νικητρια η Γαλλια στα πεναλτι ενω πρωτα ειχε χασει πεναλτυ στην παραταση ο μεγαλος Ζικο. Μιλαμε για πολυ κλαμα! Αν σκεφτεις πως λιγους μηνες νωριτερα ειχα κλαψει αλλο τοσο για μια τεσσαρα σε ενα τελικο κυπελλου τοτε δεν ειναι να απορει κανεις που πιτσιρικας τοτε οταν με ρωτουσαν τι ομαδα ειμαι ελεγα πρωτα Ολυμπιακος και μετα Βραζιλια. Παντως εφαγα καλα πετρινα χρονια αν σκεφτει κανεις οτι και το 90 στην Ιταλια ειχα φυγει ξανα κλαμμενος απο το σπιτι μετα απο εκεινο το γκολ του Κανιγια και στην απελπισια μου κουτουλησα σε ενα τυχο και γυρισα σπιτι με 4 ραμματα στο κεφαλι! Για εκεινο το παιχνιδι αν θυμαμαι καλα ειχε πει ο Μαραντονα οτι ειχαν δωσει στους Βραζιλιανους κατι σα μολυσμενο νερο να πιουν. Και βεβαια οταν συνειδητοποιω οτι περασαν 20 χρονια απο τοτε νιωθω λιγακι :wheelchair:
    Life is like jazz... It's better when you improvise

WE RULE THIS LAND

True Grit Το avatar του χρήστη undertow
    Περιοχή
    Denmark

Προεπιλογή

Mundial tou 1994, prwth ellhnikh symmetoxh. den prokeitai na milhsw gia to pws ta phgame. 8umamai mono oti mazeua autokollhta ths panini me tous paixtes olwn twn omadwn kai eixa olh thn volivia, thn irlandia, to kameroun kai thn n.korea apo 5 fores thn ka8emia. apo vrazilia kai ellada oute lepi kai eimai akoma tsantismenos!

Σωθήκαμε! Ξανά! Το avatar του χρήστη reader

Προεπιλογή

Πολλά είναι αυτά που θυμάμαι, ξεχωρίζω τα τέσσερα πέναλτι που έπιασε ο Ντουκαντάμ στον τελικό του Πρωταθλητριών, τα πέναλτι που έχαναν οι Ολλανδοί με τον Τόλντο στο Ευρώ που έγινε στη χώρα τους και τον ημιτελικό Γερμανία-Γαλλία 3-3 στην παράταση...
    The future's so bright, I gotta wear shades.

Προεπιλογή

Μουντιάλ Μεξικο 1986

France-Brazil

συγκινουμαι και μονο που παω να γραψω δυο λογια για αυτο το μεγαλειωδες ματς. ενα ποιημα κατω απο τον ηλιο και το υψομετρο του Μεξικο.

Πλατινι-Καρεκα τα δυο γκολ και 1-1 η κανονικη διαρκεια του αγωνα. Δυο τεραστιοι ποδοσφαιριστες. Ενας Σοκρατες πραγματικη φυσιογνωμια. Ο Ζικο χανει πεναλτυ στην κανονικη διαρκεια. Τελικα περναει η Γαλλια με 4-3 στα πεναλτυ. Μερικοι απο τους σπουδαιοτερους παικτες συνεθεσαν μια ανεπαναληπτη ραψωδια για οσους παρακολουθησαν ζωντανα εκεινο το ματς.

Αφηνω την εικονα να τα πει...

http://www.youtube.com/watch?v=mPiChx0FkkU
    ΜΑΡΙΝΑΚΗ ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ
    ΠΗΔΑ ΤΟΥΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟ ΜΥΑΛΟ

Lord High Executioner - "My name is Edmund Blackadder, and I am the new minister in charge of religious genocide. Now, if you play straight with me, you'll find me a considerate employer. But cross me and you'll soon discover that under this playful, boyish exterior beats the heart of a ruthless sadistic maniac."

Η τεράστια σημασία των βλακών στον σύγχρονο βίο

Ακροτελεύτια διάταξη

Επαγγελματίας Οπαδός Το avatar του χρήστη Xanthos

Προεπιλογή

Αυτο το ματς (Γαλλόφιλος γαρ) και ο τελικός του Γιούρο 88 (Φαν Μπάστεν και λοιποί) είναι δύο κορυφαία παιχνίδια για μένα.

Απίστευτη απογοήτευση ο ημιτελικός με τους Γερμανούς (0-2) αν και τους παίζαμε μονοτερμα.

Περιοχή
    Denmark

Προεπιλογή

olympiakos-paniwnios sto sef, 1994 h' 1995. 8ymamai enan giannakh sta teleutaia tou na trexei san trelos, na markarei na skorarei, na kanei ta panta. tou ekane kazo h eksedra giati paraponiotan synexeia stous diaithtes, alla sto telos oloi ton xeirokrothsan. prepei na htan play-off h' apo ta teleutaia paixnidia ths sezon

Προεπιλογή

1996 ήταν διότι το 95 έπαιζε στον βάζελο (Σαραγόσα)

Περιοχή
    Denmark

Προεπιλογή

correct, twra 8ymamai. 8ymamai akoma pou eixa dei zwntana to paixnidi pou teleiwse thn kariera tou boban yankovic. eixa meinei amilhtos otan katalavan oloi poso megalh htan h zhmia.

Arhs-Paok, telikos kypellou sto sef. prepei na hmoun 3-4 xronwn kai oloi oi antres ths oikogeneias (8essalonikioi diamenontes sthn a8hna gar) eimastan sto ghpedo, pisw apo mia apo ti mpasketes sto parke. akoma 8ymamai ton gkalh na kanei lay-up monos ston aifnidiasmo kai na erxetai liga metra apo mena logw ths foras. fygame me to telos tou agwna xwris na perimenoume thn aponomh. thn epomenh mera eixe h efhmerida fwtografies me episodeia me traumaties pou eixan ginei sthn idia 8yra me mas kata thn aponomh. malista anagnwrisa enan paoktzh pou ka8otan 4 seires pisw mas na ton pairnoun ta MAT me xeiropedes. prwth fora ghpedo, prwth epafh me thn ellhnikh a8lhtikh pragmatikothta

Ερυθρόδερμος Το avatar του χρήστη La Boetie
    Περιοχή
    Δημοκρατία της Σιεφταλίας

Προεπιλογή

Οι πρώτες μου ποδοσφαιρικές αναμνήσεις είναι οι ραδιοφωνικές περιγραφές αγώνων του Θρύλου, γύρω στα 76-77 αν δεν κάνω λάθος. Μετά τα ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός στην Τούμπα όταν ο ΠΑΟΚ είχε ομαδάρα, τα Ηρακλής-Ολυμπιακός, όταν έπαιζε στον ΗΡΑ ο Χ"Παναγής, και τα Άρης Ολυμπιακός με Κούη, Φοιρό, και Παντζιαρά. Μου έχει μείνει στο μυαλό το κόκκινο της φανέλας, που για κάπιο λόγο μου φαίνεται πολύ πιο κόκκινο από οποιοδήποτε κόκκινο ξαναείδα.
    Μεγαλύτερες συγκινήσεις της ζωής μου, το αλησμόνητο Ευρωπαϊκό του μπάσκετ το 87, μία ημέρα θυμάμαι πριν γράψω έκθεση στις Πανελλήνιες (με τραγικά αποτελέσματα) και φυσικά το Ευρωπαϊκό της Εθνικής ποδοσφαίρου στην Πορτογαλία, στην οποία και βρέθηκα, γεμάτος περηφάνια, λίγες ημέρες μετά για ένα συνέδριο.
    Those are my principles, and if you don't like them... well, I have others.
    Groucho Marx

Προεπιλογή

ελα ρε! μαζι διναμε πανελληνιες? εγω το προηγουμενο βραδυ απο την εκθεση, εβλεπα τον τελικο στο σπιτι ενος φιλου στο Κουκακι, και μετα φυγαμε καρφι για Ομονοια! Γυρισα ειτε το πιστευεις ειτε οχι απο Ομονοια στην Καλλιθεα με τα ποδια κατα τις 3 το βραδυ! Οι γονεις μου αλλοφρονες (κινητα δεν ειχαμε τοτε). Καταφερα και κοιμηθηκα μολις 2 ωρες και σηκωθηκα για να παω να γραψω εκθεση. 'Ειχα δυο αγαλματα,περίφημα, μια γυναίκα κι ένα βασιλόπουλο, ατόφια -φαίνονταν οι φλέβες, τόση εντέλειαν είχαν....'. Εσκισα στην εκθεση εκεινη την ημερα. Εγραψα την μικροτερη και καλυτερη μου εκθεση ever!!! Eθνικη επαρση μαλλον ειχα

Lord High Executioner - "My name is Edmund Blackadder, and I am the new minister in charge of religious genocide. Now, if you play straight with me, you'll find me a considerate employer. But cross me and you'll soon discover that under this playful, boyish exterior beats the heart of a ruthless sadistic maniac."

Ακροτελεύτια διάταξη

Ερυθρόδερμος Το avatar του χρήστη La Boetie
    Περιοχή
    Δημοκρατία της Σιεφταλίας

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από karteo
    ελα ρε! μαζι διναμε πανελληνιες? εγω το προηγουμενο βραδυ απο την εκθεση, εβλεπα τον τελικο στο σπιτι ενος φιλου στο Κουκακι, και μετα φυγαμε καρφι για Ομονοια! Γυρισα ειτε το πιστευεις ειτε οχι απο Ομονοια στην Καλλιθεα με τα ποδια κατα τις 3 το βραδυ! Οι γονεις μου αλλοφρονες (κινητα δεν ειχαμε τοτε). Καταφερα και κοιμηθηκα μολις 2 ωρες και σηκωθηκα για να παω να γραψω εκθεση. 'Ειχα δυο αγαλματα,περίφημα, μια γυναίκα κι ένα βασιλόπουλο, ατόφια -φαίνονταν οι φλέβες, τόση εντέλειαν είχαν....'. Εσκισα στην εκθεση εκεινη την ημερα. Εγραψα την μικροτερη και καλυτερη μου εκθεση ever!!! Eθνικη επαρση μαλλον ειχα
    Εμ, γιατί νομίζεις ότι τα βρίσκουμε τόσο Και εγώ νόμιζα ότι είχα δώσει ρέστα με τον Μακρυγιάννη, αλλά πήρα τον πούλο βαθμολογικά Θοδωρή. Το γιατί δεν το κατάλαβα, αλλά λίγες ώρες μετά τις βολές του Καμπούρη το όνειρο του πατέρα μου να με κάνει νομικό έσβησε, μια απογοήτευση που του πήρε καμμιά δεκαπενταετία να την ψιλοξεπεράσει (νομίζω κάπου μετά το επικουριλίκι άρχισε να ψιλοσυμβιβάζεται με την ιδέα). Τη μέρα εκείνη, αν θυμάσαι πάντως, noone gave a fuck about the exams. Είμασταν όλοι στους εφτά ουρανούς ούτως ή άλλως.
    Those are my principles, and if you don't like them... well, I have others.
    Groucho Marx

Προεπιλογή

ναι, δεν ξερω αλλα εκεινη η μερα μου φανηκε οτι ηταν η πιο φωτεινη μερα που ειχα δει ποτε, στην εως τοτε συντομη ζωη μου. Ελαμπαν τα παντα. Οι ανθρωποι, τα κτιρια, τα αυτοκινητα, ολα εμοιαζαν σαν να γιορταζαν και η αδρεναλινη ηταν στα υψη. Ζουσαμε ολοι μια εξωσωματικη εμπειρια.

Ακροτελεύτια διάταξη

Club de Paris Το avatar του χρήστη oikon7

Προεπιλογή

Πραγματί... το ευρωπαϊκό του 87 ήταν κάτι το ανεπανάληπτο.
    Κατά τη γνώμη μου η μεγαλύτερη επιτυχία του ελληνικού αθλητισμού όλων των εποχών. Το Euro2004 πλησιάζει σε αίγλη (ίσως και να το ξεπερνάει αν το δούμε με καθαρά αγωνιστικά κριτήρια), αλλά η επιτυχία του 87 ήρθε σε μια εποχή που οι Έλληνες ζητούσαν ΑΠΕΓΝΩΣΜΕΝΑ κοινά σημεία αναφοράς.
    never been too keen a timekeeper

Προεπιλογή

Ρε καρτεο με αυτο το βιντεακι με σκοτωσες... 21 χρονια... Ας θυμηθουμε λιγο και το θριαμβο του 87

http://www.youtube.com/watch?v=9tOJwTk79ew

WE RULE THIS LAND

Προεπιλογή

εγω να δεις τι επαθα οταν το βρηκα. ξεκινησα να γραφω και λεω ας ψαξω και στο γιουτουμπι μπας και εχει και βιντεακι. μολις το ειδα τρελλαθηκα. θυμηθηκα τα πεναλτυ και επαθα.

oριστε και η πρωτη μου μεγαλη ποδοσφαιρικη απογοητευση...

http://www.youtube.com/watch?v=zTfPOzUc1JI

Ροσι ******η.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη karteo : 19-05-07 στις 15:32

Ακροτελεύτια διάταξη

Προεπιλογή

Μπραβο ρε Τεο!! Μηπως να μας βαλεις και το γκολ του Κανιγια να γουσταρουμε? Παντως δεν ηξερα οτι εισαι φιλοβραζιλιανος. Ευγε φιλε μου!

WE RULE THIS LAND

Καλοθελητής Το avatar του χρήστη harkouts

Προεπιλογή

Η Βραζιλια του 82 για μενα ηταν η πληρεστερη ομαδα ολων των εποχων, με μοναδικο μελανο σημειο εναν ανεκδιηγητο τερματοφυλακα (πως τον λεγανε?)

Ειναι κριμα που αυτη η ομαδα δεν κατεκτησε το τροπαιο

Απο δικες μου αναμνησεις αυτα που μου εχουν μεινει περισσοτερο (περα απο Euro σε μπαλα και μπασκετ) ειναι :
    Στο γηπεδο
    To πρωτο μου ματς στο Καραισκακη νομιζω το 81 ή 82 , 3-0 με δυο γκολ του μουστακια.. θυμαμαι χαρακτηριστικα πως καθονταν διπλα μας οπαδοι του Πανιωνιου (χωρις διαχωριστικα) και το μονο που γινοταν ηταν καζουρα εκατερωθεν

Τελικος κυπελλου 1985 Λαρισα-Παοκ 10 ετων τοτε , πηγαινω στο ΟΑΚΑ με φολα Παοκτζη ξαδερφο ο οποιος ειχε ερθει απο Θεσσαλονικη για τον τελικο και με πηγαινει μεσα στους φανατικους. Ατελειωτη ευχαριστηση να βλεπω τους Παοκτζηδες να εχουν καταπιει την γλωσσα τους απο την τεσσαρα και μια Λαρισα να παιζει εκπληκτικο ποδοσφαιρο με Ανταμτσικ , Βαλαωρα ,Πατσιαβουρα, Ζιωγα κλπ

Απο την TV

Η ηττα της Ρομα το 84 απο την Λιβερπουλ στο Ολυμπικο. Οπαδος της Ρομα απο το 82 (ειχα τρελλαθει με Κοντι και Φαλκαο και οι δυο παικτες της)
    Η ατμοσφαιρα στο Ολυμπικο εκπληκτικη. Ολα εδειχναν πως το τροπαιο θα καταληξει στην αιωνια πολη .Ας οψεται ο Γκρομπελαρ

Τελος να αναφερω την μεγαλυτερη στενοχωρια μου που ηταν ο θανατος του αβαταρ. Ο παικτης που τον αγαπησα απο την πρωτη στιγμη που ηρθε στην ομαδα (αν και ηρθε στην σκια του Ντεταρι) και αν και δεν καταφερε να προσφερει οσα μπορουσε στο συντομο περασμα του καταφερε δειξει το ποσο μεγαλος ποδοσφαιριστης ηταν

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από harkouts
    Η Βραζιλια του 82 για μενα ηταν η πληρεστερη ομαδα ολων των εποχων, με μοναδικο μελανο σημειο εναν ανεκδιηγητο τερματοφυλακα (πως τον λεγανε?)

Ειναι κριμα που αυτη η ομαδα δεν κατεκτησε το τροπαιο
    O αλήτης ο Πέρεζ.....

http://www.v-brazil.com/culture/spor...982-Spain.html

http://www.youtube.com/watch?v=HrZ6LVS5CuQ

Αυτή ήταν και η δική μου πρώτη ανάμνηση και μεγάλη απογοήτευση απ' το Π. Κύπελλο.

Το πρώτο μου ματς στο Καραϊσκάκη ήταν.....ούτε κι εγώ δε θυμάμαι πότε, αρκετά μικρός με το.......(ωχ Παναγία μου!) Εθνικός-Παο!!!! (ο μπαμπάς μου ο καλός με πήγε να το δω......άλλη μια απόδειξη της ψευτιάς των βάζελων μια και.....ξέχασε να με ενημερώσει τί αγώνα θα δούμε!). Κατάμεστο το στάδιο βέβαια....

Προεπιλογή

Πρώτος αγώνας με τον Ολυμπιακό ήταν σχετικά αργά. 1986 με Άρη στο ΟΑΚΑ 3-2 τελικό (Αναστό-Σεμερτζίδης-Κούης κλπ)

Επίσης έχω πολύ καθαρά στο μυαλό μου τα Φ4 του Άρη και τους δύο τελικούς του ΠΑΟΚ (όταν δεν είχαμε τέτοιο κάλο στον εγκέφαλο) ειδικά εκείνον με το λάθος του Φασούλα...

Δυστυχώς ακόμα θυμάμαι τους δύο τελικους στο ΟΑΚΑ (την 4άρα και το 2-2 με τον απίστευτο αλλά και μοιραίο τότε Φούνες).

Τέλος απο ΟΛΕΣ τις μεταγραφικές περιόδους εκείνες που μου έχουν μείνει είναι του Ντέταρι και των Μιγκ.

Προεπιλογή

Εμενα παλι απο μεταγραφες μου εχει μεινει ο Μουτσοντριγκο

WE RULE THIS LAND

+ Απάντηση στο θέμα

Δικαιώματα - Επιλογές