+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 60 από 91

Θέμα: Ποδηλασία (Μου΄κανες τη ζωή ποδήλατο)

Database Error Το avatar του χρήστη RedArmy7
    Περιοχή
    #error/location not found

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από tItOsHaRk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάω στοίχημα ότι της αγόρασε καινούριο ο Ιταλός για να την ηρεμήσει....
    Μπα την κάλμαρε αλλιώς, δεν παρατήρησες πως η άλλη παράτησε το ποδήλατο;

Προεπιλογή

Mountain είναι τώρα.Απ'ότι καταλαβαίνω όμως αλλάζουν τα πάντα και ήδη το σκέφτομαι να του βάλω πιο ασφάλτινα λάστιχα μιας και το χρησιμοποιώ περισσότερο μέσα στη πόλη.
    Δεν βιάζομαι βέβαια.Να σας βάλω και μια φωτό,ορίστε :

Όπα,βγήκε λίγο μεγάλη,σόρρυ.

Nαι, καλύτερα πιό ασφάλτινα για λιγότερες τριβές και καλύτερη κύλιση αλλά θα πρότεινα αυτό που ισχύει και για τα λάστιχα του αυτοκινήτου : Όσο πιό καλή γόμα μπορείς κι ας δώσεις κάτι παραπάνω, ώστε το κράτημα να είναι καλό.

Δε θυμάμαι αν μένεις Αθήνα για να σου προτείνω κάποια καταστήματα...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dali : 14-05-11 στις 09:28

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από RedArmy7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπα την κάλμαρε αλλιώς, δεν παρατήρησες πως η άλλη παράτησε το ποδήλατο;
    Πάντα έτσι γίνεται σ αυτή την άτιμη την ζωή ....
    άλλοι καβαλάνε το ποδήλατο κι άλλοι την κοπέλα
    «Ο Μαρινάκης είναι ένας χαρούμενος δισεκατομμυριούχος»

H καλύτερη ατάκα- δια στόματος Μιραλάς- που έχει ειπωθεί για πρόεδρο ομάδας.
    Την ακούς και γεμίζεις ευτυχία και λεφτά...

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dali Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nαι, καλύτερα πιό ασφάλτινα για λιγότερες τριβές και καλύτερη κύλιση αλλά θα πρότεινα αυτό που ισχύει και για τα λάστιχα του αυτοκινήτου : Όσο πιό καλή γόμα μπορείς κι ας δώσεις κάτι παραπάνω, ώστε το κράτημα να είναι καλό.

Δε θυμάμαι αν μένεις Αθήνα για να σου προτείνω κάποια καταστήματα...
    Για πες.Δεν είμαι Αθήνα,αλλά μπορώ να συνδιάσω δουλειές και να περάσω να ρίξω μια ματιά.
    The closer you get to the meaning...

Προεπιλογή

Καλά καταστήματα :

Cyclist. Αγία Παρασκευή και Βάρη. Εκεί είναι ενεργό στέλεχος κι ο παλιός μας φίλος από εδώ takxu (αν μπεις στο φόρουμ τους θα τον βρεις). Μεγάλο κατάστημα. Τις προάλλες αγόρασε το ποδήλατο του ο αδερφός μου από εκεί με γενναία έκπτωση.
    Frederik Bikes. Στην Λεωφόρο Αλεξάνδρας. Πολύ παλιό κατάστημα και βοηθούν αρκετά. Όχι τόσο classy όσο το πρώτο αλλά με αρκετή ουσία. Χθες άλλαξα τα λάστιχα μου εκεί ενώ προ καιρού πήρα πολύ καλό ποδηλατικό μπουφάν (Vaude). Βοηθούν αρκετά, ειδικά ένα παληκάρι που αν και βάζελος είναι πολύ καλός και παλεύει να σε εξυπηρετήσει. Ο Φρειδερίκος, ο ιδιοκτήτης, είναι αρκετά γνώστης του αντικείμενου αν και λίγο ιδιόρρυθος σα χαρακτήρας (λίγο μπλαζέ). Χτες, μου αλλάζουν τα λάστιχα και λέει το παληκάρι (βάζελος) "θέλει και ακτινολόγιση, θα το κάνει ο Φρειδερίκος". Πιάνει που λες αυτός ένα εργαλειάκι, και σε ούτε 1 λεπτό έχει τσεκάρει τον τροχό και τον έχει φτιάξει. Εντυπωσιάστηκα.
    Λουκάς Πουκαμισάς στα Μελίσσια. Πολύ μικρό μαγαζάκι αλλά έχει την αντιπροσωπεία της Endura η οποία έχει καλά μπουφάν και επίσης πολύ καλές φανέλες. Έχω πάρει 100% μάλλινο χειμερινό φανελάκι που ούτε "αγκυλώνει" ούτε ιδρώνει πολύ. Και μυρίζει πολύ λίγο. Εχω ακούσει καλά λόγια για το service του αλλά δεν έχω δοκιμάσει, σε αντίθεση με τους δύο προηγούμενους. Καλό παιδί.
    Tsirikos Bikes. Στο Ν. Ψυχικό. Καλό κατάστημα κι αυτό με τίμιους πωλητές.

Παρ' ολο που μένω Πειραιά προτιμώ αυτούς. Στον Πειραιά έχουμε τον Γκατσούλη ο οποίος ναι μεν είναι φτηνός αλλά στην ουσία δε σου δίνει καμμία σοβαρή προσέγγιση. Για να σου δώσω να καταλάβεις, την προηγούμενη φορά που άλλαξα λάστιχα στο ποδήλατο ήταν αφότου είχα φάει σούπα και με έπιασε ανασφάλεια. Πάω και του λέω "θέλω όσο πιό χοντρό γίνεται, όχι λείο" και μου έβαλε ότι ζήτησα. Όταν πήγα μετέπειτα στον Τσιρίκο αλλά και στο Cyclist, μου είπαν τα παιδιά ότι άμα είναι καλή η γόμα, με το λεπτό δε θα πέσεις και μπορεί να την πάθεις και με χοντρό λάστιχο αν το κράτημα είναι μάπα. Καταλαβαίνεις τί εννοώ. Εχουμε και τον Κασσιμάτη που είναι μια απ' τα ίδια. Μικρά σε νοοτροπία καταστήματα.

edit : Με το χειμερινό φανελάκι και το μπουφάν έχω βγάλει όλο το χειμώνα σε κάθε είδους καιρό εκτός καρεκλοπόδαρων χωρίς να κρυώνω ούτε στο ελάχιστο και με ελάχιστο επίσης ιδρώτα. Εννοείται φυσικά πως κάποιος αγύμναστος και με παραπανίσια κιλά, όλο και κάτι ιδρώτα θα βγάλει, δεν είναι μαγικά τα ρούχα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dali : 15-05-11 στις 21:25

Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ Νώντα.Το Cyclist το βρήκα,είναι τεράστιο ρε φίλε και χάνεις τη μπάλα.Μάλλον λάστιχα και φωτιστικά είναι τα πρώτα που θα με απασχολήσουν...

Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ Νώντα.Το Cyclist το βρήκα,είναι τεράστιο ρε φίλε και χάνεις τη μπάλα.Μάλλον λάστιχα και φωτιστικά είναι τα πρώτα που θα με απασχολήσουν...
    Φωτιστικά βρίσκεις και στο ebay. Κάναμε με συναδέλφους μια παραγγελία φώτα (μπρος-πίσω) από το Χονγκ Κονγκ και μαζί με τα μεταφορικά μας ήρθε 2 ευρώ το κομμάτι. Δεν έχουν βέβαια μπαταρίες και στην ουσία συναρμολογείς μόνος σου 1-2 κομμάτια αλλά είναι πανεύκολο. Το λεντάκι το μπροστά δε, ήταν καλύτερο και πιό φωτεινό απ' το δικό μου για το οποίο είχα δώσει κανα 15άρι-20άρι. Ένα θέμα είναι η ραδιενέργεια που έχουν πλέον αλλά δε μπορούμε να τα έχουμε όλα δικά μας .

Για λάστιχα, όπως είπα, δώσε ότι μπορείς αρκεί να έχεις ποιότητα διότι στην ουσία, όλη σου η ζωή είναι αυτά τα 2-3 εκατοστά επαφής με οδόστρωμα.

Προεπιλογή

Παιδες πειτε μου τι απαιτησεις εχει το ποδηλατο απο θεμα αναπνοης.χρειαζεται να ρουφας πολυ αερα;

Sent from my LG-P500 using Tapatalk
    "Όσον αφορά το ρουχισμό, η γκάμα των προϊόντων περιλαμβάνει κυρίως παλτά" (c) Dali.

Προεπιλογή

Ομολογώ πως δεν κατάλαβα την ερώτηση. Γιατί να χρειάζεται κάτι τέτοιο?

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από joemod Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδες πειτε μου τι απαιτησεις εχει το ποδηλατο απο θεμα αναπνοης.χρειαζεται να ρουφας πολυ αερα;

Μήπως εννοείς αν είναι αερόβια & αναερόβια άσκηση ;
    Υπάρχει μόνιτορ που το προσδιορίζει
    Δηλαδή π.χ. πως μετά τήν ανηφόρα, ξαναμπαίνεις σε αερόβιο λειτουργία
    Πρέπει να φροντίσεις να πέσουν οι σφυγμοί στό αερόβιο εύρος συχνοτήτων (60%-80% τής μέγιστης συχνότητας) κλπ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fnrodiaca : 16-05-11 στις 13:25

Προεπιλογή

Εν συντομια.εχω προβλημα με τη φαρυγγικη κοιλοτητα που με εμποδιζει να εισπνεω πολυ αερα οταν απαιτειται.δεν εχω προβλημα στην καθημερινη ζωη αλλα δε μπορω να κανω οτιδηποτε που απαιτει γρηγορες και βαθιες εισπνοες.απο γρηγορο περπατημα μεχρι μπασκετ,κολυμπι κλπ.

"Όσον αφορά το ρουχισμό, η γκάμα των προϊόντων περιλαμβάνει κυρίως παλτά" (c) Dali.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από joemod Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εν συντομια.εχω προβλημα με τη φαρυγγικη κοιλοτητα που με εμποδιζει να εισπνεω πολυ αερα οταν απαιτειται.δεν εχω προβλημα στην καθημερινη ζωη αλλα δε μπορω να κανω οτιδηποτε που απαιτει γρηγορες και βαθιες εισπνοες.απο γρηγορο περπατημα μεχρι μπασκετ,κολυμπι κλπ.

Αυτό βέβαια είναι υπόθεση γιατρού όμως γνωρίζω από κοντινό πρόσωπο με πρόβλημα άσθματος πως ο γιατρός του επιτρέπει να ασκείται με ποδήλατο αρκεί να το κάνει σε επίπεδο έδαφος ώστε να μην επιβαρύνεται ιδιαίτερα

Προεπιλογή

Ομολογώ πως δεν έχω ξανακούσει κάτι παρόμοιο. Προφανώς μιλάμε για κάποιο ανατομικό πρόβλημα αλλα μου κάνει εντύπωση διότι συνήθως προβλήματα εισροής του αέρα εντοπίζονται είτε στη ρινική κοιλότητα είτε στους πνεύμονες. Αν το πρόβλημα είναι τόσο μεγάλο, πώς καταφέρνεις και τρως?!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dali Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ομολογώ πως δεν έχω ξανακούσει κάτι παρόμοιο. Προφανώς μιλάμε για κάποιο ανατομικό πρόβλημα αλλα μου κάνει εντύπωση διότι συνήθως προβλήματα εισροής του αέρα εντοπίζονται είτε στη ρινική κοιλότητα είτε στους πνεύμονες. Αν το πρόβλημα είναι τόσο μεγάλο, πώς καταφέρνεις και τρως?!
    Φαρυγγας δεν ειναι ο σωληνας που περναει ο αερας που αναπνεουμε; η ειναι ο λαρυγγας αυτος;
    Δεν εχω ασθμα.παρεση φωνητικων χορδων εχω.

Προεπιλογή

Δε μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά για το ποδήλατο. Μπορεί να είναι αρκετά ήπια σαν άσκηση, πιό ήπια (σαφώς) απ' το τρέξιμο και ενίοτε ακόμη κι απ' το γρήγορο περπάτημα. Αν το εξασκήσεις χαλαρά σα βόλτα, πιθανόν να σου κάνει αλλά εννοείται πως θα πρέπει να ρωτήσεις γιατρό. Δεν υπάρχει θεραπεία για το πρόβλημα σου?

Προεπιλογή

Στην ελλαδα οχι.δε χρειαζεται να ρωτησω γιατρο.ουσιαστικα σας ρωταω αν λαχανιαζετε οταν κανετε ποδηλατο.δεν το εκανα σαφες.

Προεπιλογή

Πολύ χαλαρά και για λίγη ώρα, σα βόλτα δλδ, δύσκολο να λαχανιάσει κανείς εκτός κι αν είναι πολύ αγύμναστος και πολύ υπέρβαρος. Από εκεί και πέρα, όσο βελτιώνεται η φυσική κατάσταση κάποιου τόσο πιο δύσκολα ιδρώνει και λαχανιάζει.

Προεπιλογή

Βασικά για να λαχανιασεις πρεπει να εχεις και ανηφορες. Αν εχεις ευθειες πρεπει να εισαι τελειως χρεπι για να λαχανιασεις οπως λεει κι ο Νταλι απο πανω, δλδ να λαχανιαζεις ακομη και αν περπατας στο ισωμα που λενε.
    Σε ευθεια βασικα και με χαλαρο ρυθμο ενας νορμαλ ανθρωπος μπορει να κανει ποδηλατο επ' απειρον.

... Το avatar του χρήστη stl
    Περιοχή
    όπου γης και πατρίς

Προεπιλογή

μπορείς να πας χαλαρά και να μην λαχανιάζεις, μπορεί και να χρειάζεται να αναπνεύσεις το μισό δάσος αν αρχίσεις τις αναβάσεις σε βουνά

Σε επίπεδο και χαλαρή βόλτα σίγουρα δεν έχεις πρόβλημα, εδώ κυκλοφορούν όλοι, μέχρι κάτι γερόντια 85 χρονών που καλά καλά να περπατήσουν δεν μπορούν κυκλοφορούν με το ποδήλατο συνέχεια
    ...

Προεπιλογή

1,78 η βενζίνη σήμερα.Μήπως να το ξανασκεφτείτε όσοι δεν το αποφασίζεται?
    Σχεδόν ένα χρόνο μετά έχω καταλήξει στο συμπέρασμα πως είναι το best value for money από οποιοδήποτε έξοδο έκανα το χρόνο που μας πέρασε.Αναπόσπαστο κομμάτι πλέον,περισσότερο ανησυχώ για το ποδήλατο παρά για το αμάξι.Εδώ και μερικούς μήνες μάλιστα,ήρθε και ένας φίλος που ασχολείται αρκετά και πήραμε τα βουνά οπότε δεν άλλαξα λάστιχα.
    Εντυπώσεις?Την τελευταία φορά κάναμε 12 χλμ ανήφορο,φτάσαμε μέχρι εκεί που τελείωνε το μονοπάτι.Ιδρώτας,λαχάνιασμα,σκασμένα λάστιχα,κυνηγητό από μοσχάρια...
    Κούραση πολύ αλλά πραγματικά το απόλαυσα,ειδικά την κατηφόρα μετά
    Τεσπα,παρόλο που από περιφεριακά δεν είναι top class ποδήλατο με καλύπτει πλήρως.Αργότερα και -το βασικότερο- αν υπάρχουν χρήματα,προχωράς και σε μια αναβάθμιση μόνο και μόνο επειδή είναι χόμπι και το χόμπι ως γνωστόν το πληρώνεις.Όσοι πάντως το σκέφτεστε,προχωρήστε.Δυο ρόδες έχει η ζωή

+ Απάντηση στο θέμα

Δικαιώματα - Επιλογές