+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 1 από 14 1 2 3 4 5 11 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 20 από 272

Θέμα: Η προφορά των ονομάτων των ξένων αθλητών

Το avatar του χρήστη illuminatti
    Περιοχή
    Linz, Oberoesterreich

Προεπιλογή Η προφορά των ονομάτων των ξένων αθλητών

Κάτι άσχετο και ίσως σπαστικό για μερικούς (sorry, αλλά έχω ένα κόλλημα)

Ariel Ibagaza

Προφέρεται: I-μπα-γά-σα.
    Αργεντινός, όχι Ισπανός να τον προφέρουμε Ιμπαγάθα.
    Όπου "z" στα αργεντίνικα (sic) είναι "σ". Ούτε "θ" ούτε "ζ". Και όπου "g" είναι "γ". Τέβες, Λόπες, Μπανέγα, Ορτέγα

Μην έχει κι αυτός την τύχη του Γκα-ζέ-τι, που έγινε Γκα-γιέ-τι στην Ισπανία και... Γκα-λέ-τι στην Ελλάδα.
    Cutter: Now you're looking for the secret... but you won't find it, because of course you're not really looking. You don't really want to know. You want to be fooled...

Προεπιλογή

Kι ομως φιλε Ιλου ο Γκαλετι καλως λεγεται Γκαλετι κι οχι Γκαζετι η Γκαγιετι η ξερω και γω πως. Καρατσεκαρισμενο απο φιλους Αργεντινους.
    Life is like jazz... It's better when you improvise

WE RULE THIS LAND

Προεπιλογή

Ισπανικά δεν ξέρω. Αλλά μου έχουν πει ότι η προφορά του -z- (τελικού ή μη) και του -ll- δεν αλλάζουν μόνο από την Ισπανία στην Αργεντινή αλλά και από περιοχή σε περιοχή της Αργεντινής.
    Age is an issue of mind over matter. If you don't mind, it doesn't matter.

Προεπιλογή

Σωστος (once again) o Πασχαλης
    Life is like jazz... It's better when you improvise

WE RULE THIS LAND

Big Boss Το avatar του χρήστη scarface
    Περιοχή
    στο δωμάτιό μου

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Brazilero Εμφάνιση μηνυμάτων
    πραγματι.αν εξαιρεσουμε το "στιγμιαιο λαθος",κανεις δεν εχει να του προσαψει κατι.

Attack Now! Το avatar του χρήστη john7
    Περιοχή
    Athens

Προεπιλογή

Καλως τον παιχταρα! εχει και ενα θεμα με τον παο!

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από metaljohnq Εμφάνιση μηνυμάτων
    ιμπαγαασαααα ιμπαααγααααααασααααααα
    γ@μα τα βαζελια με φωνουλα μπασα!!!
    θα τρελαθω θα πηδηχτω απο το παραθυρο!
    Νεα Εποχη!

ΕΙΣΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΚΑΤΙ ΜΑΓΙΚΟ.....G.7

56-98 οι πιο επικες σελιδες του trylos-fans στα μεταγραφικα του ολυμπιακου!
    Για να θυμουνται οι παλαιοι και να μαθαινουν οι νεοτεροι!

Τι να πει κανείς Το avatar του χρήστη metallica

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από scarface Εμφάνιση μηνυμάτων
    πραγματι.αν εξαιρεσουμε το "στιγμιαιο λαθος",κανεις δεν εχει να του προσαψει κατι.
    Beer: The cause of, and solution to, all of life's problems.
    Homer J. Simpson

Περιοχή
    Linz, Oberoesterreich

Προεπιλογή

Kι ομως φιλε Ιλου ο Γκαλετι καλως λεγεται Γκαλετι κι οχι Γκαζετι η Γκαγιετι η ξερω και γω πως. Καρατσεκαρισμενο απο φιλους Αργεντινους.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από καναπές Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισπανικά δεν ξέρω. Αλλά μου έχουν πει ότι η προφορά του -z- (τελικού ή μη) και του -ll- δεν αλλάζουν μόνο από την Ισπανία στην Αργεντινή αλλά και από περιοχή σε περιοχή της Αργεντινής.

Παίδες, μιλάμε για τι γίνεται σε γενικές γραμμές.
    Τα ισπανικά της Αργεντινής, είναι ίδια παντού και ακριβώς ίδια με τα ισπανικά της Ουρουγουάης. Υπάρχουν κάποιες διαφορές κυρίως στις βόρειες περιοχές της χώρας, που συνορεύουν με Βολιβία, Παραγουάη και Βραζιλία. Εκεί, ωστόσο, δεν μιλούν και δικές τους διαλέκτους και στην προφορά αυτή, έχουν προσαρμόσει τα ισπανικά.

Τα ισπανικά της Ισπανίας είναι τεράστιο θέμα και το γνωρίζετε. Όταν μιλάμε για ισπανικά, μιλάμε για καστιγιάνικα ουσιαστικά.

Η παραπάνω, είναι η προφορά των Ισπανών στα γράμματά τους.

Αυτή, είναι των λατινοαμερικανών (πάλι σε γενικές γραμμές).

ll = [j] or [dʐ] in most places, though the original pronunciation of [ʎ] is still used in some areas. ll = [ʃ] or [ʒ] in Argentina
    Και αυτή, η απαραίτητη διευκρίνηση για το "ll"

Το z είναι αδιαπραγμάτευτο πως προφέρεται s, από το Μεξικό μέχρι την Χιλή.

Για το ll υπάρχουν διαφορές τόσο από μέρος σε μέρος, αλλά κυρίως ανάλογα που τοποθετείται αυτό μέσα στην λέξη.

Όταν βρίσκεται ανάμεσα σε φωνήεντα, είναι βέβαιο πως ακούγεται σαν το δικό μας ζ.

Στο παραπάνω βίντεο, ακούστε πως προφέρεται ο Gallardo (0:44 χαρακτηριστικό).

Στο παραπάνω βίντεο, ακούστε πως προφέρεται ο Villagra.
    Cutter: Now you're looking for the secret... but you won't find it, because of course you're not really looking. You don't really want to know. You want to be fooled...

Προεπιλογή

Illu, μπορεί να έχεις δίκιο και να μη θυμάμαι καλά. Μ' ένα πολύ πρόχειρο ψάξιμο, βλέπω πράγματι ότι το -z- είναι -s- στις περισσότερες ισπανικές διαλέκτους της Αμερικής, εκτός από κάποιες περιοχές των Άνδεων.

Αλλά το σημαντικό είναι άλλο: Είχα τη σελίδα ανοιχτή και πέρασε από τον υπολογιστή η γυναίκα μου. Βλέποντας τον φωνολογικό πίνακα θεώρησε ότι πρόκειται για κάποια από τις κουλτουριάρικες συζητήσεις τις οποίες χαζεύω κατά καιρούς. Όταν της εξήγησα ότι πρόκειται για ποδοσφαιρικό φόρουμ, έβαλε τα γέλια επί πεντάλεπτο και μου είπε ότι συνήθως οι άνθρωποι προσπαθούν να αποκρύψουν τις χαλαρές συζητήσεις μέσα από ένα σοβαροφανές περιτύλιγμα, όχι να κάνουν σοβαρές συζητήσεις μέσα από ένα χαλαρό περιτύλιγμα.

Σωθήκαμε! Ξανά! Το avatar του χρήστη reader

Προεπιλογή

Κάντε λίγο κράτει με τη γλωσσολογία, θα αρχίσουμε να τραβάμε τα villia μας...

Σε κάτι βιντεάκια με ισπανόφωνο σχολιαστή είχα ακούσει τον Λεντέσμα σαν Λεδέσμα. Επιβεβαιώνεται γραμματικώς;

Ο Μοντεστό σύμφωνα με δημοσιογράφο της ΕΡΑΣΠΟΡ είπε ότι λέγεται Μοδέστο. How about that?
    The future's so bright, I gotta wear shades.

The Beer Hunter Το avatar του χρήστη De Niro
    Περιοχή
    Κορυδαλλός

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από reader Εμφάνιση μηνυμάτων

Σε κάτι βιντεάκια με ισπανόφωνο σχολιαστή είχα ακούσει τον Λεντέσμα σαν Λεδέσμα. Επιβεβαιώνεται γραμματικώς;

Ο Μοντεστό σύμφωνα με δημοσιογράφο της ΕΡΑΣΠΟΡ είπε ότι λέγεται Μοδέστο. How about that?
    Καλά ο συγκεκριμένος (Στέφανος Δημητριάδης νομίζω), είναι μάλλον κολλημένος τύπος που το'χει κανόνα δικό του, όπου βλέπει σε ονομα ξένου το λατινικο d, να το εξελληνίζει αυτοματα σε δ. Εξ ου και τα Λεδεσμα, Μοδεστό. Πάλι καλά που δεν έχουμε φτάσει - ακόμα - και στον Δουδού.

ΥΠΕΡΑΝΩ ΟΛΩΝ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ . & -

ΓΙΑ ΤΟΝ JOHNNY BOY, ΤΟ ΑΛΑΝΙ ΜΟΥ. ΞΕΡΕΙΣ ΕΣΥ.

ΒΑΖΕLOBUSTERS
    FIRST 4

Περιοχή
    Linz, Oberoesterreich

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από reader Εμφάνιση μηνυμάτων

Για Μοδέστο, δεν ξέρω. Πιθανό και να είναι έτσι, καθ'ότι Κορσικανός (=όχι ακριβώς Γάλλος, αλλά αυτόνομος με ιταλικές επιρροές).

Για Λεδέσμα όμως, όπως και για Μπουρδίσο π.χ. είναι 100% σωστό.

Όπως και το Μαραδόνα φυσικά, που έτσι όπως το συνηθίσαμε, ακούγεται γελοίο. Έτσι προφέρεται όμως... Ντιέγο (χωρίς κ) Μαραδόνα.

Τέσπα, παρατράβηξε και έχω ευθύνη. Απλά, μάθετε να προφέρετε

Περιοχή
    στο δωμάτιό μου

Προεπιλογή

ιλου,εχω την αισθηση οτι ο γκαλετι εχει ιταλικες ριζες.μηπως παιζει και αυτο το ρολο του;

Περιοχή
    Linz, Oberoesterreich

Προεπιλογή

ιλου,εχω την αισθηση οτι ο γκαλετι εχει ιταλικες ριζες.μηπως παιζει και αυτο το ρολο του;
    Ιταλικό διαβατήριο έχει ρε συ, όχι ρίζες!
    Δεν είμαι και κατηγορηματικός, αλλά ο πατέρας του, επίσης ποδοσφαιριστής, Ρουμπέν Οράσιο Γκαλέτι και έχει γεννηθεί το 1950 στο Μπουένος Άιρες... Από πόσο παλιότερα να κρατάει η σκούφια από την πατρίδα του avatar σου; Τι να σου πω.

Ή μήπως έτσι θα ήθελες;
    Γνωστέ σκουαντρατζουράκια...

Περιοχή
    στο δωμάτιό μου

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από illuminatti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ιταλικό διαβατήριο έχει ρε συ, όχι ρίζες!
    Δεν είμαι και κατηγορηματικός, αλλά ο πατέρας του, επίσης ποδοσφαιριστής, Ρουμπέν Οράσιο Γκαλέτι και έχει γεννηθεί το 1950 στο Μπουένος Άιρες... Από πόσο παλιότερα να κρατάει η σκούφια από την πατρίδα του avatar σου; Τι να σου πω.

Ή μήπως έτσι θα ήθελες;
    Γνωστέ σκουαντρατζουράκια...
    και που το βρηκε ρε συ μαστορα;κολλητος του μιχα ειναι και τα κανονισε ο κυριος προισταμενος;

καποια σχεση θα εχει.διολου τυχαια πολλοι αργεντινοι μιλουν τα ισπανικα με ιταλικα στοιχεια.

πεσε και παιρνε λεμε!

Προεπιλογή

Γαλετι τον λενε οχι Γκαλετι!

Τόσο να το αφήσω?

Περιοχή
    στο δωμάτιό μου

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από REIGNMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γαλετι τον λενε οχι Γκαλετι!
    ξενερωτε...

Περιοχή
    Linz, Oberoesterreich

Προεπιλογή

και που το βρηκε ρε συ μαστορα;κολλητος του μιχα ειναι και τα κανονισε ο κυριος προισταμενος;

καποια σχεση θα εχει.διολου τυχαια πολλοι αργεντινοι μιλουν τα ισπανικα με ιταλικα στοιχεια.

πεσε και παιρνε λεμε!

Οφείλω ένα

Έψαχνα σαν φούστης να βρω τόσα χρόνια ένα βίντεο που να προφέρει Αργεντινός τον Galletti και δεν έβρισκα. Μπράβο scarface.

Τώρα αυτό που ψάχνω είναι αν παίζει ρόλο το γράμμα που ακολουθεί. Όταν ακολουθεί "α", είναι "ζ". Στο "ε" είναι "λ"; Ή είναι λόγο καταγωγής όντως;

Θα επανέλθω.

Spoiler
    Αλλά δεν σε χάλασε που τον προφέρουν Γαλέτι...

Προεπιλογή

Οι φωνολογικές αναζητήσεις του Illu μου θύμισαν ξανά το forvo, το οποίο το συνιστώ ανεπιφύλακτα γιατί έχει ηχογραφήσεις προφορών με δήλωση της προέλευσης αυτού που μιλάει, οπότε μπορεί κανείς να δει πώς προφέρεται μια λέξη σε συγκεκριμένη περιοχή. Δυστυχώς, δεν έχει ούτε Galleti ούτε Ibagaza, με κάνει όμως να διορθώσω τον Diogo, στο όνομα του οποίου νόμιζα πως το g είναι άηχο. Λάθος τελικά, όλοι οι Βραζιλιάνοι λένε Ντιόγκου, οπότε σταματάω να τον γράφω Ντιόγο και στο εξής θα είναι ο Ντιόγκο. Η πραγματική έκπληξη όμως ήταν η διάλυση του αστικού μύθου του Warzycha. Και με αυτή τη συναρπαστική ανακάλυψη σταματάω εδώ το οφ τόπικ, πριν κάποιος πιο ευσυνείδητος από εμένα μοδεράτωρ μας μεταφέρει όλους στις παντελώς άχρηστες γνώσεις.

Περιοχή
    στο δωμάτιό μου

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από illuminatti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα αυτό που ψάχνω είναι αν παίζει ρόλο το γράμμα που ακολουθεί. Όταν ακολουθεί "α", είναι "ζ". Στο "ε" είναι "λ"; Ή είναι λόγο καταγωγής όντως;

Θα επανέλθω.
    τωρα που το θυμηθηκα,το "πασαρελα" γραφεται με διπλο L;

+ Απάντηση στο θέμα

Δικαιώματα - Επιλογές