+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 71 από 86 ΠρώτηΠρώτη ... 21 61 67 68 69 70 71 72 73 74 75 81 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1.401 έως 1.420 από 1711

Θέμα: Mundial 2018

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από costasman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε παιχνιδι νοκ-αουτ που κρίνεται στο γκολ νομίζω υποτιμάμε πολύ εύκολα τη σημαντικότητα ενός πέναλτυ νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο. Η φάση είναι στη μικρη περιοχή, πιο επικίνδυνη δεν γίνεται. Με 2-1 στο 55, δύσκολα θα άντεχε το Βέλγιο.

Παντού απορούν τι έβλεπαν στο var?
    Γιατί υποτιμώ την σημαντικότητα του πέναλντι; Ίσα ίσα, ακριβώς επειδή θα ήταν πολύ καθοριστικό λέω ότι καλά κάνουν imo και δεν το δίνουν εύκολα.

Δεν λέω ότι δεν θα μπορούσε να το δώσει, λέω ότι και εγώ δεν θα το έδινα. Και σίγουρα δεν την θεωρώ σκανδαλώδη απόφαση που αποδεικνύει ότι είναι άχρηστο το VAR.

Kαι όχι btw, το ότι ήταν στην μικρή περιοχή, στο συγκεκριμένο σημείο της, με τόσο κόσμο γύρω και με την μπάλα να βγαίνει άουτ, δεν σημαίνει ότι" πιο επικίνδυνη δεν γίνεται". Σε ελάχιστα γκολ άλλωστε ο σκόρερ βρίσκεται εντός της μικρής περιοχής.

ΥΓ Δεν ξέρω αν το ξεκαθάρισα πριν αλλά υποστήριζα φουλ Βραζιλία σήμερα και μέχρι το τέλος ήλπιζα σε ισοφάριση.
    " I find your lack of faith disturbing."

Το avatar του χρήστη gioOliveira
    Περιοχή
    San Francisco Bay

Προεπιλογή

Για το πεναλτι, αυτο το ριπλει το εδειξαν στο αμερικανικο, για αυτο ημουν ο μονος που εκραξε ση διαρκεια του ματς μαλλον. [γραφικος]Ο Πουτιν ζητησε Βελγιο αντιπαλο τελικο τι να κανουμε;[/γραφικος]

50+ε Γαλλια 50-ε Βελγιο ο ημιτελικος. Παιχταρα ο Αζαρ. Δεν του παιρναν την μπαλα με τιποτα. Μεγαλο μεριδιο στο οτι κρατηθηκε το σκορ.

Σωστος και ο σπαρτακος που θυμηθηκε το γκολ του Βιλμοτς!
    Τι εχει δει 19 φορες ενα παιδι 31 χρονων;

Το avatar του χρήστη Ronj
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

Μην το ξεγράφετε το Βέλγιο και τα σπρώξετε όλα στη Γαλλία και μείνετε άστεγοι και γυρίζετε πένητες στα σοκάκια σαν τον Κώστα777 ... οι τύποι έχουν φάρδος - πέρα από όλα τα άλλα - και άμα έχεις φάρδος διάβαινε .

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Xaris7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι καλη ομαδα το βελγιο σαφως,αλλα επαιξε ρολο και το οτι προηγηθηκε και οτι η βραζιλια αφελως ανοιχτηκε υπερβολικα πολυ νωρις...
    Το πρώτο γκολ που έφαγαν οι μπραζίου τους τσάκισε ...

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Darth Kafrius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί υποτιμώ την σημαντικότητα του πέναλντι; Ίσα ίσα, ακριβώς επειδή θα ήταν πολύ καθοριστικό λέω ότι καλά κάνουν imo και δεν το δίνουν εύκολα.

Δεν λέω ότι δεν θα μπορούσε να το δώσει, λέω ότι και εγώ δεν θα το έδινα. Και σίγουρα δεν την θεωρώ σκανδαλώδη απόφαση που αποδεικνύει ότι είναι άχρηστο το VAR.

Kαι όχι btw, το ότι ήταν στην μικρή περιοχή, στο συγκεκριμένο σημείο της, με τόσο κόσμο γύρω και με την μπάλα να βγαίνει άουτ, δεν σημαίνει ότι" πιο επικίνδυνη δεν γίνεται". Σε ελάχιστα γκολ άλλωστε ο σκόρερ βρίσκεται εντός της μικρής περιοχής.

ΥΓ Δεν ξέρω αν το ξεκαθάρισα πριν αλλά υποστήριζα φουλ Βραζιλία σήμερα και μέχρι το τέλος ήλπιζα σε ισοφάριση.
    Μα επειδη ηταν και πολυ σημαντικο σημειο (και χρονικο και γεωγραφικο) και ξεκαθαρη η παραβαση επρεπε να δοθει.

Εαν ησουν δηλαδη στην ομαδα Var στα μονιτορ και εβλεπες το παρακάτω βιντεο, δεν θα καλουσες τον ρεφερι να δει τη φαση? Δεν θελω να σου αλλαξω γνωμη απλα μου κανει εντυπωση τι θεωρεις πεναλτυ και τι οχι. Δες απο το 3.40 εως το 5.00 στο βιντεο.

Btw, απλα για στατιστικούς λόγους και κουβεντα να γινεται, τα πιο πολλα γκολ (αριθμητικα) οντως δεν μπαινουν απο την μικρη περιοχη, αλλα το μεγαλυτερο ποσοστο ευστοχιας ανά προσπαθεια παρατηρειται στην μικρη περιοχη. Η πιθανότητα ειναι πιο σημαντικη απο την συχνοτητα, δοθεντος οτι ο παικτης ειχε φτασει ηδη στο σημειο αυτο.

Τεσπα, η Βραζιλια χαιρετησε, ας κοιταξουν να ξαναγινουν το φοβητρο που ηταν καποτε.

Το avatar του χρήστη Fabian Estay
    Περιοχή
    NY, NJ, FL,TO

Προεπιλογή

Οκ...Πάει κι αυτό το Μουντιάλ...Για μένα τελείωσε σημερα...Δεν πρόκειται να ασχοληθώ αλλο..Ούτε έχω πλέον λογο να γράψω κάτι εδω μεσα...Απλά κάποια στιγμή θα κάνω έναν απολογισμό σύμφωνα με τη δική μου αισθητική...

Ήταν μια "ωραία και διδακτικη ιστορία από πολλές αποψεις..!!!!!"

Ραντεβου στο Κόπα Αμέρικα του χρόνου στη Βραζιλία...

Απολαύστε το Euro σας...

Sent from my own world
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fabian Estay : 07-07-18 στις 01:14

The Beer Hunter Το avatar του χρήστη De Niro
    Περιοχή
    Κορυδαλλός

Προεπιλογή

Γενικά οι χωρες της Λατινικης Αμερικής πρέπει να τη δουν λίγο αλλιώς ως προς την ουσία, γιατι ολοι τις γουστάρουμε και δινουν χρώμα στις παγκοσμιες διοργανώσεις αλλα αρχίζει να γίνεται συνηθεια να βλέπουν απο τον καναπέ τους Ευρωπαίους να σηκώνουν τα τρόπαια. Κάτι δεν κάνουν καλά, ολοι οι ευρωπαϊκοι σύλλογοι σε παίκτες απο κει στηριζονται στη συντριπτική τους πλειοψηφία.

ΓΙΑ ΤΟΝ JOHNNY BOY, ΤΟ ΑΛΑΝΙ ΜΟΥ. ΞΕΡΕΙΣ ΕΣΥ.

ΠΕΣΕ Π0ΥΣΤΗ.

ΒΑΖΕLOBUSTERS
    FIRST 4

μόνο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Το avatar του χρήστη Xaris7
    Περιοχή
    ΚΡΗΤΗ

Προεπιλογή

Πεναλταρα ειναι...ο κομπανι τον βρισκει,καταλαβαινει οτι θα δωσουν πεναλτι,κανει απελπιδα προσπαθεια να μαζευτει αλλα τον ξαναβρισκει με την φορα που εχει...

Οπως και να χει,πιο εξοργιστικο ακομα απ το οτι δεν το δινουν ειναι οτι οι αλλοι βλεπουν το ριπλει και δεν καλουν καν το VAR....ανεξηγητο...
    ΕΙΣΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ....ΚΑΤΙ ΜΑΓΙΚΟ....!!!!!

Περιοχή
    San Francisco Bay

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Xaris7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πεναλταρα ειναι...ο κομπανι τον βρισκει,καταλαβαινει οτι θα δωσουν πεναλτι,κανει απελπιδα προσπαθεια να μαζευτει αλλα τον ξαναβρισκει με την φορα που εχει...

Οπως και να χει,πιο εξοργιστικο ακομα απ το οτι δεν το δινουν ειναι οτι οι αλλοι βλεπουν το ριπλει και δεν καλουν καν το VAR....ανεξηγητο...
    Οταν ειδα το ριπλει και ειπαν οτι το τσεκαρουν αρχισα να πανηγυριζω ηδη το πεναλτι. Ολοι οι σχολιαστες μιλαγαν για δεδομενο πεναλτι στην τηλεοραση εδω. Και λεει παιζεται. Κουφαθηκα.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από gioOliveira Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν ειδα το ριπλει και ειπαν οτι το τσεκαρουν αρχισα να πανηγυριζω ηδη το πεναλτι. Ολοι οι σχολιαστες μιλαγαν για δεδομενο πεναλτι στην τηλεοραση εδω. Και λεει παιζεται. Κουφαθηκα.
    Στο παραπάνω βίντεο (πέραν ότι όλοι -Φέρντιναντ, Κλινσμαν, Σιρερ, Λινεκερ- λένε ότι είναι καθαρο) σχολιάζουν ότι ίσως ο λόγος που δεν το έδωσαν ήταν για να «αντισταθμισουν» τις βουτιές του Νειμαρ προηγουμένως, σαν τιμωρία δηλαδή.

Εγώ πιστεύω ο Πούτιν τα γ@μησε όλα και θα δούμε κ άλλες ομορφιές στη συνέχεια.

Περιοχή
    San Francisco Bay

Προεπιλογή

Στο παραπάνω βίντεο (πέραν ότι όλοι -Φέρντιναντ, Κλινσμαν, Σιρερ, Λινεκερ- λένε ότι είναι καθαρο) σχολιάζουν ότι ίσως ο λόγος που δεν το έδωσαν ήταν για να «αντισταθμισουν» τις βουτιές του Νειμαρ προηγουμένως, σαν τιμωρία δηλαδή.

Μεσα εισαι Για να δουμε και τη συνεχεια.

Μόνο Ολυμπιακός Το avatar του χρήστη iceman7

Προεπιλογή

Συμφωνώ και στην ουσία και στον *****λη τον Πούτιν.
    Ελπίζω απόψε οι γερμανοτσολιάδες οι Κροάτες να κάνουν το καθήκον τους και να πετάξουν έξω τις πουτάνες.
    Κατά τα λοιπά έλεος με το δήθεν πέναλτυ. Ούτε βάζελοι να ήταν μερικοί που μας τα πρήζουν. Όλο βουτούσε ο ******ς με τα τατου.
    Στα ίσια και να ξαναφάνε τα κατσίκια οι Βραζιλιάνοι. Ντεμεκ Βραζιλία. Σπίτια σας και εσείς. Τους *****αν τα πρεκια οι κόκκινοι διάβολοι.
    Γουστάρω Βέλγιο Γαλλία και Αγγλία !

Κακιασμένη Το avatar του χρήστη Loukretia
    Περιοχή
    παρά θιν' αλός

Προεπιλογή

Κουρτουά: «Περήφανος για την ομάδα μου, να φτάσουμε μέχρι τον τελικό»
    Τι μου θυμίζει το Βέλγιο να δεις

Εσείς δεν νιώθετε μια εσάνς εθνικής Ελλάδος στο Euro 2004?
    Αν κατορθώσεις να κόψεις το κάπνισμα, το ποτό και τον έρωτα, δεν θα ζήσεις περισσότερο. Απλώς θα σου φαίνεται ότι η ζωή διαρκεί περισσότερο.

ΒΑΖΕLOBUSTERS
    FIRST 4

Μειοψηφία Το avatar του χρήστη my_red_truth

Προεπιλογή

Εμένα σε στυλ παιχνιδιού την Ελλάδα μου τη θυμίζει η Ρωσία. Ελπίζω σήμερα η Κροατία να δείξει το ταλέντο της ανεξάρτητα αν είναι συμπαθής χώρα.

Το Βέλγιο έχει παιχταράδες και δικαίως χτες κέρδισε.

Εκτός από τις τρίπλες και τις φαντεζί ενέργειες στο ποδόσφαιρο πρέπει μια ομάδα να ξέρει τι να κάνει όταν πάρει την μπάλα ο αντίπαλος. Όταν αυτό το μάθουν οι βραζιλιάνοι τότε θα ξαναπάρουν μουντιάλ. Αν μαζευτούμε 5-6 και παίξουμε σε ένα γήπεδο, θα παίξουμε μπάλα, δεν θα παίξουμε ποδόσφαιρο. Οι ποδοσφαιρικές ομάδες παίζουν ποδόσφαιρο οργανωμένα, δεν παίζουν μπάλα. Αυτή είναι η διαφορά ανάμεσα στο λατινοαμερικάνικο ποδόσφαιρο που είναι κυρίως μπάλα και στο ευρωπαϊκό που είναι ποδόφαιρο.

Βέβαια, αν έχεις έναν Πελέ ή έναν Μαραντόνα αλλάζουν αυτά αλλά τέτοιοι δεν βγαίνουν κάθε μέρα.

Το avatar του χρήστη rower
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Προεπιλογή

Αν ειχε η εθνικη μας το επιθετικο τριο του Βελγιου μπορει και να τη θυμιζε. Δεν το ειχε ομως .....

Περισσοτερο Ολυμπιακο στις καλες Ευρωπαικες χρονιες του θυμιζει.

Η επιθεση και η αποτελεσματικη (οχι κατ'αναγκη πολυ θεαματικη) ομαδα, ξεκιναει απο την καλη αμυνα. Σε ολα τα ομαδικα αθληματα.
    Κράτος ασυστόλων και πεσμένων κώλων ....

Προεπιλογή

Οι παίχτες του Βελγίου στις ομάδες τους είναι σταρς, οι παίχτες της Βραζιλίας όχι. Λουκακου, Αζαρ, Ντε Μπροινε, Κομπανι, Κουρτουα παίζουν παντού, σε συλλόγους και εθνικές. Ο Γουιλιαν και ο Ζεσους έχουν τις στιγμές τους πχ, αλλά παραμένουν ρολιστες. Κουτινιο στην Μπάρτσα, 1 παίζει 3 δεν... Νειμαρ ας μην σχολιάσω. Γενικά μόνο Μαρτσέλο και Κασεμιρο είναι top tier στις θέσεις τους, ο ένας έλειπε σε νευραλγικη θέση και αντε γειά. Η Βραζιλία πρέπει να αρχίσει να βγάζει πρωταγωνιστές. Και γενικά οι Λατίνοι αλλιώς θα μείνουν πίσω, όταν οι Ευρωπαίοι παίρνουν τα καλύτερα στοιχεία από τους Αφρικανους και τα μπολιαζουν στο ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο.

Ελπίζω σήμερα να περάσουν Άγγλοι και Κροάτες γιατί τους άλλους δύο δεν τους αντέχω. Αν και η Σουηδία έχει πετάξει αρκετό κόσμο έξω γιατί αντιδρά, καμία σχέση με την παθητικοτητα της Ρωσίας. Και εμείς το 2004 παίζαμε μπάλα σύμφωνα με τις δυνατότητες μας, είναι μύθος ότι καταστρεφαμε μόνο. Όπως επίσης δεν είναι τυχαίο ότι η Σουηδία διακρίνεται όταν σταμάτησε να είναι η ομάδα του Ιμπρα.

Fuck the vazelia Το avatar του χρήστη Petaloudas
    Περιοχή
    Sin City

Προεπιλογή

Αυτο που εκανε η εθνικη ελλαδος ειναι η μεγαλυτερη εκπληξη απο καταβολης των σπορ (ολων)...
    Μιλαμε τωρα για κορυφαιο παικτη τον Ζαγορακη, που πηγε μετα μπολονια και την εριξε κατηγορια...

Τωρα αν ο Χαριστεας εμοιαζε λουκακου για 2 εβδομαδες... Ε δεν ηταν...

Προεπιλογή

Η Εθνική τότε είχε την καλύτερη αμυντική λειτουργία στην Ευρώπη. Μακραν. Μαρκαραν όλοι με στρατιωτική πειθαρχία, από τον Χαριστέα και τον Βρυζα, μέχρι τον Φύσσα και τον Καργκουνη. Συν ότι ο Ρεχάγκελ έβαζε σχεδόν σε ολες τις θεσεις ψηλα και δυνατά κορμια.

Σε τουρνουά ενος μήνα (ειδικά στα νοκ αουτ παιχνίδια) αυτό μπορεί να σε παει πολύ μακριά. Αν ήταν καλύτεροι οι υπόλοιποι ας της βάζανε και κανα γκολ. Αέρα στα φρύδια του Δελλα και του Καψή έκαναν.

Η Γαλλία με Ζιντάν, Ανρι, Τρεζεγκε, Πιρες (μιλάμε για παιχταράδες τώρα), Τουραμ, Βιειρά, Μακελελε κλπ της έκανε 2 ψευτοευκαιριες σε 90 λεπτά. Δυο κεφαλιές αουτ. Η Πορτογαλία στον τελικό μέσα στην έδρα της (με Κριστιάνο, Φιγκο, Ρουι Κοστα, Ντεκο, κλπ) 1.5 ευκαιρία. Όλοι αυτοί οι τεχνιτες έπεφταν σε τειχος. Δεν είναι τυχαίο ότι η μόνη ομάδα που απείλησε την Εθνική μας χάνοντας 3-4 μεγαλες ευκαιρίες ήταν οι αθλητικοί/δυνατοί και γρήγοροι Τσέχοι. Καμια άλλη ομάδα.

Μεμονωμένα αυτοί οι παίχτες δεν έκαναν τίποτα στις ομάδες τους. Όλοι μαζί, όμως, ήταν το πιο δυσκολοκαταβλητο σύνολο που θυμάμαι ποτέ. Και αν οι ίδιοι παίκτες πηγαίναν Μουντιάλ 2 χρόνια μετά, ισα που θα τους τρελαιναν όλους με καναν τελικό. Το δύσκολο κομμάτι ήταν να πανε εκεί.

The Beer Hunter Το avatar του χρήστη De Niro
    Περιοχή
    Κορυδαλλός

Προεπιλογή

Εχω την αισθηση πως οι Αγγλάρες θα πάνε σπίτια τους σήμερα πάντως. Δεν με εχουν πείσει καθόλου - οχι για κατάκτηση, αυτο μου φαίνεται αστείο και να το συζητάμε - αλλά ουτε καν για 4άδα.

ΓΙΑ ΤΟΝ JOHNNY BOY, ΤΟ ΑΛΑΝΙ ΜΟΥ. ΞΕΡΕΙΣ ΕΣΥ.

ΠΕΣΕ Π0ΥΣΤΗ.

ΒΑΖΕLOBUSTERS
    FIRST 4

ατάιγο αρκούδι Το avatar του χρήστη theNottingham
    Περιοχή
    theSpartan

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από De Niro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω την αισθηση πως οι Αγγλάρες θα πάνε σπίτια τους σήμερα πάντως. Δεν με εχουν πείσει καθόλου - οχι για κατάκτηση, αυτο μου φαίνεται αστείο και να το συζητάμε - αλλά ουτε καν για 4άδα.
    England is England
    Απο την στιγμή και μονο που μπήκε στο μυαλό τους η σκεψη οτι ισως προχωρησουν και διεκδίκησουν το κύπελλο, αποκλειστηκαν, απλως δεν το ξέρουν ακομα
    ΒΑΖΕLOBUSTERS
    FIRST 4

I am a firm believer that if you score one goal the other team have to score two to win

Μόνο Ολυμπιακός Το avatar του χρήστη iceman7

Προεπιλογή

Έχουν αλλάξει τα γούρια για τους Άγγλους. Μην εκτίθεστε μολονότι οι δυο του αλλου ημιτελικού μου αρέσουν καλύτερα.

+ Απάντηση στο θέμα

Δικαιώματα - Επιλογές