+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 10 από 86 ΠρώτηΠρώτη ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 20 60 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 181 έως 200 από 1711

Θέμα: Mundial 2018

Το avatar του χρήστη mixalisnaf
    Περιοχή
    Porto Lepanto!!!

Προεπιλογή

Μυστήριο τουρνουά, που οι απουσίες Ιταλών και Ολλανδών είναι βαριές για τον θεσμό.
    Έχω την αίσθηση ότι η Βραζιλία θα έχει πολλά να αποδείξει, να ξεπλύνει λίγη ντροπή από το 14. Δεν ξέρω αν φτάνει βέβαια.
    Α, και λίγη ντροπή για τον όμιλο των διοργανωτών.
    Team of Destiny...

Το avatar του χρήστη gioOliveira
    Περιοχή
    San Francisco Bay

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Fabian Estay Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς κάτι θα παίξει με τα προκριματικά και θα μειωθούν δραματικά τα ματς...Δεν εξηγείται αλλιως...
    Δε θα αλλαξει κατι γιατι ανα ομαδα δε θα αυξηθουν τα ματς. Απλα θα ειναι πιο πολλες στο Μουντιαλ.

Παντως για οσους ανησυχουν για την ποιοτητα των εξτρα ομαδων σκεφτειτε οτι αν ισχυε φετος θα περναγαν και Ιταλια, Παραγουαη, Χιλη, Αμερικη, Ιρλανδια, Ελλαδα. Ενταξει δεν ειναι και χαλια...

Για το ποιον στηριζουμε, δυσκολο ερωτημα... Καταληγω σε Αργεντινη. Δευτερευοντως θα στηριξω και τους συμπαθεις φιλους μου Μεξικανους και τους Αγγλαρες.
    Τι εχει δει 19 φορες ενα παιδι 31 χρονων;

Το avatar του χρήστη Fabian Estay
    Περιοχή
    NY, NJ, FL,TO

Προεπιλογή

Εγώ γεννήθηκα Βραζιλιανος.. 6 χρόνια στο δημοτικό με στιγμάτιζε ο Πάολο Ροσι και εκείνο το 3-2 το 82, όπως και ο αλησμόνητος τερματζης Κάρλος το 86....

Φυσικά δεν λυπήθηκα το 86 για τον Μαραντονα...αντίθετα για έναν μυστήριο λόγο το καταχαρηκα...Οχι για την αμπαλη Αργεντινή αλλά ΜΟΝΟ για τον Ντιέγκο ...

Στη συνέχεια 3 χρόνια στο γυμνάσιο και 3 στο λύκειο γεύτηκα τη χαρά της εκδίκησης του 94 και τη πίκρα του 98 μαζί με το απόλυτο μειδίαμα για τα τερτίπια εναντίον του ΕΝΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΛΗΘΙΝΟΎ ΡΟΝΑΛΝΤΟ...

Το 2002 αποχαιρέτησα τη μεγάλη ομάδα των Ρ-Ρ-Ρ μετά τη κούπα...Εκείνη ήταν η τελευταία μεγάλη Βραζιλία για μενα...Χωρίσαμε σαν φιλοι....

Από κει και έπειτα ακολούθησα τη παρέα του Φορλάν γιατί μου έβγαζε αυτό που δεν είχαν οι Βραζιλιες που αγάπησα.....το μαμημενο ή η μπάλα ή ο παίχτης....Ποτέ και οι 2 μαζι...

Μην ξεχάσω και το one night stand με τη Χιλή για μια 5 ετια.....που για μένα αυτη κι αν λείπει φέτος μαζί με την Ιταλια...

Λοιπον....Για φέτος?? Παραμένω Λατινος....Έχω μια αμυδρή υποψία ότι η Βραζιλία κάτι καλύτερο θα πάει να κανει....

Αλλά δεν θέλω να κρυβομαι....όσο βραζιλιάνος κι αν ξανανιωθω...

ΘΕΛΩ ΦΕΤΟΣ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙ Ο ΚΟΝΤΟΣ...

Sent from my own world

Περιοχή
    San Francisco Bay

Προεπιλογή

Πωπω πολυ ωραια τα ειπες Φαμπιαν. Εγω μαγευτηκα απο τη Βραζιλια το ‘98 που μπηκανε στο Μουντιαλ με τους παικταραδες μεταξθ των οποιων και ο Ζιο. Ακολουθησα πιστα μεχρι και το ‘06 αλλα αυτα τα πραγματα που παρουσιασαν το ‘10 και το ‘14 με τους κατσαπλιαδες με απομακρυναν. Συμφωνω οτι φετος παει για κατι καλο αλλα συμφωνω και οτι θα στηριξω κοντο.

Το avatar του χρήστη spartacus
    Περιοχή
    NJ

Προεπιλογή

Γερμανία από μικρός αλλά φέτος μας βλέπω μέχρι ημιτελικό γιατί έχει και ευκολα διασταυρώματα αν κερδίσουν τον όμιλο. Για νικητή βλέπω τους πουρκουαδες να χαρεί και ο αδελφός Μητσος..Δεν υπάρχει το ροστερ που κατεβαζουν.. Και φυσικα δεν θα με χαλάσει καθόλου μα καθόλου να το πάρει ο κοντος..

Ξέρω θα πω μ@λακια τώρα αλλά βλέπω την Αγγλία ψηλα..

Το avatar του χρήστη Fabian Estay
    Περιοχή
    NY, NJ, FL,TO

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από gioOliveira Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δευτερευοντως θα στηριξω και τους συμπαθεις φιλους μου Μεξικανους και τους Αγγλαρες.
    Κι εγώ έχω αρκετούς φίλους Μεξικάνους...Πολύ συμπαθείς όλοι τους...και τρελαμένοι με το τόπι σε βαθμό παράνοιας!! Να φανταστείς μετά το ματς με τη Σπόρτινγκ που παίξαμε στη Πορτογαλία ένας με έκατσε κάτω και προσπαθούσε να μου εξηγήσει τα τεχνικά λάθη που κάναμε στο κέντρο και χάσαμε το ματς....Είχα μείνει παγωτό με τις γνώσεις του κοντοπίθαρου στα συστήματα....

Και για να κλείσω το off topic.... Ξέρω ήδη από τη προηγούμενοι Κυριακή 3 Μεξικάνους που θα δηλώσουν άρρωστοι την Κυριακή που έρχεται ώστε να πάνε δουλειά στο diner που δουλεύουν μετά τις 2 το μεσημέρι....(Σημ: Τη Κυριακή που μας έρχεται έχει Γερμανία - Μεξικό στις 11 το πρωί....είναι και το Father's Day..... )

Προεπιλογή

Θέλω να το πάρει κάποια εκ των Αργεντινή, Αγγλία, Ουρουγουάη και όποια άλλη ομάδα έκπληξη ξεπεταχτεί καλοδεχούμενη.

Δεν θέλω να το παρει κάποια εκ των Γερμανία, Ισπανία, Βραζιλία, Γαλλία, Πορτογαλία

Βέβαια όλα αυτά κατά την εξέλιξη του τουρνουά μπορεί να αλλάξουν και μπορεί να ταυτιστώ με κάποιον ή κάποιους παίχτες από τις παραπάνω ομάδες που να με κάνουν να τις δω με θετική προδιάθεση.

Θυμάμαι το 90 που δεν υποστήριζα κάποια ομάδα πριν την έναρξη του τουρνουά και έγινα θερμός υποστηρικτής της Δυτικής Γερμανίας βλέποντας τις δύο γκολάρες του Ματέους στο παιχνίδι με την Γιουγκοσλαβία.
    Το 94 ταυτίστηκα με το Ρομπέρτο Μπάτζιο που πήρε την αγκομαχουσα Ιταλία από το χέρι και την οδήγησε μέχρι και την ρουλέτα των πέναλντι στον μεγάλο τελικό.
    Το 98 και το 2002 ήθελα να το σηκώσει το φαινόμενο ο Ρονάλντο.

Στα τελευταία τουρνουά είμαι κυριώς με Αργεντινή αν και ανέκαθεν έβλεπα με συμπάθεια την Αργεντινή όπως επίσης Αγγλία και Ολλανδία.

Περιοχή
    San Francisco Bay

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Fabian Estay Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγώ έχω αρκετούς φίλους Μεξικάνους...Πολύ συμπαθείς όλοι τους...και τρελαμένοι με το τόπι σε βαθμό παράνοιας!! Να φανταστείς μετά το ματς με τη Σπόρτινγκ που παίξαμε στη Πορτογαλία ένας με έκατσε κάτω και προσπαθούσε να μου εξηγήσει τα τεχνικά λάθη που κάναμε στο κέντρο και χάσαμε το ματς....Είχα μείνει παγωτό με τις γνώσεις του κοντοπίθαρου στα συστήματα....

Και για να κλείσω το off topic.... Ξέρω ήδη από τη προηγούμενοι Κυριακή 3 Μεξικάνους που θα δηλώσουν άρρωστοι την Κυριακή που έρχεται ώστε να πάνε δουλειά στο diner που δουλεύουν μετά τις 2 το μεσημέρι....(Σημ: Τη Κυριακή που μας έρχεται έχει Γερμανία - Μεξικό στις 11 το πρωί....είναι και το Father's Day..... )
    Ετσι ωραιοι Τους στηριζουμε και ξεκινανε οπως λες με ωραιο ματσακι που αποπνεει μουντιαλ-ιλα.

Προεπιλογή

Με κάλυψαν pani και Fabian, αν και φόλα σελεσάο σε αυτό το μουντιάλ είμαι με τον κοντό.
    I fart in your general direction.

Προεπιλογή

Μουντιαλ ειναι η διοργανωση που παιζουν ολοι με ολους για να παει τελικο η Γερμανια.

sailor Το avatar του χρήστη chrisgus
    Περιοχή
    Orbis Novus...

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από daskalos Εμφάνιση μηνυμάτων
    το φορουμ ποια υποστηριζει σε αυτο το μουντιαλ?
    να δουμε ποια χωρα εχει τους πιο πολλους φορουμο-υποστηρικτες
    Νομίζω τα ποσοστά πιάνουν Κιμ Γιονγκ Ουν.
    https://youtu.be/lalmhXbLXAE
    «Διαφωνώ με αυτό που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες»
    Φράση που αποδίδεται στον Βολταίρο, και είναι επίκαιρη όσο ποτέ.
    Αφιερωμένο σε κάποιο φόρουμ που αγαπάμε.
    Ποιά ομάδα να συγκριθεί μαζί σου; Ποιός λαός να συγκριθεί μαζί σου;

Προεπιλογή

Μέχικο, Ουρουγουαη, Περού αντε και Αγγλία Ποιες Αργεντινες και Βραζιλιες;!

Προεπιλογή

Εγω φανταζομαι δεν χρειαζεται να σας πω με ποιον ειμαι (και) σε αυτο το μουντιαλ. Εναλλακτικα ας το παρει ο κοντος. Αν γινεται χωρις να το παρει η Αργεντινη ακομα καλυτερα
    Life is like jazz... It's better when you improvise

WE RULE THIS LAND

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από gioOliveira Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ετσι ωραιοι Τους στηριζουμε και ξεκινανε οπως λες με ωραιο ματσακι που αποπνεει μουντιαλ-ιλα.
    Σύμφωνα με προσωπική εμπειρία,νομίζω πως ταιριάζουν και στην δική μας ιδιοσυγκρασία και είναι αρκετά φιλόξενοι σαν λαός.Εξακολουθώ και έχω κάποιους φίλους από Κ.Αμερική,20 χρόνια μετά από τη βόλτα στη γειτονία σου,αλλά,και κάποιους καινούργιους που απέκτησα τα τελευταία χρόνια μέσω δουλειάς.Όντως το γουστάρουν το ποδόσφαιρο,ιδιαίτερα οι Μεξικάνοι.
    Υποσημείωση,λατρεύουν την Ελλάδα.Δεκαετία '90 μάθαιναν ελληνικά (επιλογή) από το δημοτικό!!

Βραζιλιάνοι?Ασχολίαστο.Τους έχω ζήσει σε μεγάλο βαθμό,λατρεύουν τη μπάλα,αλλά,η απογοήτευση και η απομυθοποίηση που υπήρξε στα μάτια μου μετά την 7αρα,είναι απερίγραπτη."Κρατάω" μόνο τις γυναίκες και την "νοοτροπία" τους,αν με λαμβάνεις....

*Κάποτε διεκόπη η ραδιοφωνική μετάδοση του τελικού Βραζιλίας - Ουρουγουάης,για να μη μεγαλώσει ο αριθμός των θυμάτων απο την ποδοσφαιρική κηδεία που τους έκαναν οι πρόγονοι τους σουάρες και του καβάνι εκεί μέσα.Αυτοκτονούσαν και μέσα στο γήπεδο,πέφτοντας από τα πάνω διαζώματα του Μαρακανά.

Με τη Γερμανία δεν άνοιξε ρουθούνι.Όλοι οι συμμετέχοντες συνέχισαν τις λαμπρές καριέρες τους στους συλλόγους που ανήκαν,γεμίζοντας τις τσέπες τους με εκατομμύρια.Κάποιοι μάλιστα,εξακολουθούν να συμμετέχουν και στην εθνική τους!!!

Άλλες εποχές,άλλες νοοτροπίες.

The Beer Hunter Το avatar του χρήστη De Niro
    Περιοχή
    Κορυδαλλός

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από spartacus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γερμανία από μικρός αλλά φέτος μας βλέπω μέχρι ημιτελικό γιατί έχει και ευκολα διασταυρώματα αν κερδίσουν τον όμιλο. Για νικητή βλέπω τους πουρκουαδες να χαρεί και ο αδελφός Μητσος..Δεν υπάρχει το ροστερ που κατεβαζουν.. Και φυσικα δεν θα με χαλάσει καθόλου μα καθόλου να το πάρει ο κοντος..

Ξέρω θα πω μ@λακια τώρα αλλά βλέπω την Αγγλία ψηλα..
    Πως να γμήσεις με Ραμί κέντρο άμυνας όμως, πως...

ΓΙΑ ΤΟΝ JOHNNY BOY, ΤΟ ΑΛΑΝΙ ΜΟΥ. ΞΕΡΕΙΣ ΕΣΥ.

ΠΕΣΕ Π0ΥΣΤΗ.

ΒΑΖΕLOBUSTERS
    FIRST 4

Big Boss Το avatar του χρήστη scarface
    Περιοχή
    στο δωμάτιό μου

Προεπιλογή

Γαλλία, Γερμανία, Ισπανία. Μια από τις τρεις θα το πάρει.

Προεπιλογή

Έφτιαξα ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα με τα θεωρητικά φαβορί. Άντε να δούμε ποια θα σπάσουν (γκουχου γκουχου Αγγλία).

Sent from my K10000 Pro using Tapatalk

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από berserker7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έφτιαξα ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα με τα θεωρητικά φαβορί. Άντε να δούμε ποια θα σπάσουν (γκουχου γκουχου Αγγλία).
    Πω τι είπες τώρα; Το είχα ξεχάσει αυτό. Ανυπομονώ για τα ματς στους 16 (άντε 8) για να δω από ποιόν και με ποιον τρόπο θα την φάνε οι συμπαθείς Αγγλάρες, αλλά βέβαια και για τα τουιτς που θα επακολουθήσουν, κάτι που έχει γίνει θεσμός στις μεγάλες διοργανώσεις (τελευταία φορα θυμάμαι έκατσαν πάνω σε κάτι ψαράδες). Αν δε καταφέρουν και αποκλειστούν από αυτόν τον όμιλο θα είναι επικ, όπως βέβαια θα είναι επικ αν το σηκώσουν.

Προεπιλογή

Τελικα ειμαστε πολλοι εδω μεσα που αγαπησαμε φολα τη Βραζιλια και στη συνεχεια απογοητευτηκαμε.

Σ αυτο το Μουντιαλ υποστηριζω Ουρουγουαη για τους λογους που εγραψαν οι φιλοι πιο πανω.
    Εχω κολλημα με ολες τις ερυθρολευκες ομαδες Περου, Παναμας, Τυνησια, Ουαλια, Κροατια (νοτ), Δανια, Κοστα Ρικα και την Αιγυπτο του Σαλαχ.
    Συμπαθω τους Ισλανδους και τους Σενεγαλεζους.
    ΒΑΖΕLOBUSTERS

Proponitis tis exedras Το avatar του χρήστη pani0202
    Περιοχή
    Canada

Προεπιλογή

Η Βραζιλια εχει "θεωρητικα" ευκολοτερο δρομο προς τον τελικο. Αργεντινη - Γερμανια θα πρεπει να παιξουν με πιο δυσκολες ομαδες και το μεταξυ τους παιχνιδι (αν φτασουν να παιξουν μεταξυ τους στα ημιτελικα) θα ειναι η επαναληψη του προηγουμενου τελικου με τον μεγαλο πρωταγωνιστη (Μεσι) 4 χρονια μεγαλυτερο.

Θεωρητικα η Βραζιλια εχει την πιο ταλαντουχα ομαδα, με πολλους νεους και ταλαντουχους παικτες κι επισης καλο τερματοφυλακα (το οποιο ειναι μεγαλη δουλεια για τη Βραζιλια).
    Οι Γερμανοι εχουν (για εμενα...) την πιο πληρη και την πιο ισοροπημενη ομαδα σε ολες τις θεσεις. Τους λειπει μονο ενας "στρστηγος" Λαμ κι επισης στο τερμα θα ειναι ερωτηματικο σε τι κατσταση θα ειναι ο Νοιερ μετα απο τοσο καιρο που ηταν εκτος.

Η λογικη λεει οτι ο τελικος θα ειναι Βραζιλια - Γερμανια (ματσαρα...), αλλα σε πολλα μουντιαλ η λογικη παει περιπατο (αν και συνηθως ενα τουλαχιστον φαβορι φτανει σχεδον παντα μεχρι τον τελικο).

Αντε καλη αρχη σημερα!

+ Απάντηση στο θέμα

Δικαιώματα - Επιλογές